nedeľa 27. septembra 2015

Poznáte svojho Boha?Krátka konfrontácia ateistu s teistami. Zdroj: youtube

10 komentárov:

 1. Odpovede
  1. hm, a nepovedal by si Ty to isté (čo "hovorí "človek" v závere), keby si vedel formulovať tak pekne???

   Odstrániť
 2. Srandovné video. Pozná ateizmus nejaké učenie - spoločenské normy z ktorých by striktne vychádzal každý pravý, správny ateista? Samozrejme, že nie. Nie je sa čoho pridržiavať a preto aj nie žiadnou alternatívou ani nikdy nebude. Znásilní ho každý, keď to potrebuje, lebo v súlade s ateizmom je čokoľvek. Jediné čo ponúka je pýcha.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mylná odpoveď.
   1. Spoločenské normy pozná kresťanstvo, no to nevyhnutne neznamená, že ich aj dodržuje. O tom svedčí história. Takže jestvovanie spoločenských noriem odvodených od existencie Boha, prepracovaná teoretická etika, to všetko nezadržalo imperializmus Západu. Presne ako ste napísali: Znásilní ich každý, keď potrebuje, lebo v súlade s vôľou Boha môže byť (keď sa to hodí) čokoľvek. Od otrokárstva (v mene naučiť černochov poctivo pracovať), až po vraždu (keď sa jedná o odpadlíkov od viery, alebo komunistov). Nehovorím o dajakej "objektívnej" vôli Boha, ale o tom, čo sa za to vyhlasuje.
   2. Odvodzovať spoločenské normy z náboženstva je dosť "ošemetný" projekt. Prečo by tieto normy nemali mať zmysel sami o sebe, ale treba nám na zdôvodnenie ich racionality myslieť na trest od Boha? Rovnosť, ekologická zodpovednosť, mier, to všetko má zmysel bez toho, aby sme mysleli na to, či to chce, alebo nechce Boh. Ak chceme riadiť spoločnosť podľa "Božích zákonov" tak skončíme s vládou kléru, čo nie je (pokiaľ nepatríte k fanatikom monarchizmu: http://monarchizmus.blogspot.sk/) nič žiaduce. Jednoducho, dobro má zmysel bez ohľadu na existenciu Boha.
   3. Nemyslím, že ateizmus nevyhnutne vedie k pýche. Pravdepodobne tuším, o čom hovoríte (neodôvodnená viera v silu "človeka"). Ale v odbornej literatúre sa to nespája s ateizmom, ale skôr so "scientizmom", teda prílišným preceňovaním vedy a racionálneho prístupu k životu a svetu. Áno, tento prístup je aj podľa mojej mienky mylný a vedie k nazeraniu na život a životné prostredie ako na "vec". Bez empatie a úcty k životu. Ale toto nemusí byť nevyhnutne späté s ateizmom. Ale nezabudnite, že kresťania nazerajú na zvieratá, ako na svojho druhu podriadené človeku, pričom tento postoj vedie k ich masovému a zbytočnému zabíjaniu a zneužívaniu životného prostredia. Aj kresťanstvo prispelo svojou troškou k nazeraniu na životné prostredie, ako na čosi čo je "ničím" oproti nebeskej otčine, kam všetci smerujeme. V oveľa väčšej úcte mali prírodu pohania.
   Mimochodom, ja sám nie som ateista. Ateizmus považujem za svojho druhu prekonaný a je to len presvedčenie, ktoré sa ukazuje ako mylné. Ale materializmus je dobrou základňou ako objaviť skutočné duchovno a odlíšiť ho od ideológie duchovna.

   Odstrániť
  2. ...a-teizmus je zivot bez barli, nic viac, nic menej...
   ...samozrejme ateista moze byt moralny i nemoralny, rovnako ako krestan-katolik...

   Odstrániť
  3. Nečakal som takúto reakciu, ano sú ľudia, ktorí sa vydávajú za kresťanstvo, ale konajú v rozpore s kresťanským učením, boli to križiaci, boli to dokonca pápeži, t.j. samí predstavitelia cirkvi, sú to aj dnešní politici KDH, republikáni, Tiso, Lipšic, Kotleba atd..
   Len to som chcel povedať, tým, že má kresťanstvo jasné a striktné pravidlá a jednoznačný výklad, tak sa nedá zneužiť. Tie pravidlá sú nemenné a tí čo konajú v rozpore s nimi, budú potrestaní a je jedno ako sa nazývajú a či sú to aj samotné cirkevné inštitúcie. Chcel som povedať, že pre ľudí, je lepšie sa uchopiť takýchto striktných a viac menej 2000 rokov nemenných pravidiel, ako sa spoliehať na ateistické pravidlá, humanistické - byť človekom atd, svetské zákony. Pod tým môžme myslieť hocičo, neustále sa menia a každý si ich prispôsobí podľa seba, čo je momentálne IN a Cool. Tam sa neni čoho natrvalo chytiť. Kadejaký úchylák môže povedať, čo je protizákonné a nemorálne. Pritom nepochybujem o tom,ž e väčšina ateistov, resp. neveriacich sú normálni čestní ľudia. Veď s nimi žijem. Len mám častokrát pociť, že sú bezbranní a stále čosi hľadajú - nemajú sa čoho chytiť.

   Odstrániť
  4. V prvom rade, ďakujem za kultivovanú odpoveď.
   Ďakujem za vysvetlenie.
   Ale v zásade, problém s Vami navrhovaným riešením je identický, ako s tým humanistickým a ateistickým. Isté spoločenstvo ich musí dodržiavať. A to, že sú kresťanské pravidlá stabilizované, s jasným výkladom, dané od Boha (niekto tomu verí, iný nie), to všetko je málo, ak ich ľudia nechcú dodržiavať. Desatoro by skutočne mohlo byť dobrým východiskom pre spoločenský poriadok. Ale, znovu by to ľudia museli chcieť dodržiavať...
   Problém, ktorý je však dosť podstatný a je čast prehliadaný s kresťanskou etikou je iný. Kresťanská etika je formulovaná pre jednotlivca, pričom tieto "pravidlá hry" pre jedinca nemusia mať spoločensky žiaducu funkciu. Uvediem príklad: Ak Vy dodržiavate prikázanie "Nepokradneš", je to skvelé. Ale, keď platíte za benzín a poctivo zaplatíte, len tým posilníte tú moc, ktorá v delte Nigeru zabíja prostredníctvom najatých žoldnierov miestnych obyvateľov. Ak zaplatíte za krkovičku, potom zas posilňujete moc, ktorá v Brazílii oberá domorodé obyvateľstvo o pôdu. Dodržiavaním prikázaní tak posilňujete systém (tento samozrejme nedodržiava tieto pravidlá a ani nemá taký zámer). Teda, porušením pravidiel narúšate silu mocných (kradnutím v nákupnom centre), nie ich dodržiavaním! Preto je podľa marxistov morálka "buržoázna", pretože jej dodržiavanie vyhovuje vládnucej vrstve! A my musíme do tej miery porušiť tieto pravidlá (ak chceme získať moc), do akej miery to robia oni! Je to vojna. A vo vojne platí pravidlo najnižšieho činiteľa: musíte používať minimálne také zákerné zbrane, ako Váš oponent. V opačnom prípade sa sám znevýhodňujete. A takto popísaný proces sa deje v našej spoločnosti medzi chudobnými a bohatými....

   Odstrániť
 3. ateizmus take nepotrebuje, tam staci stat sa clovekom

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Asi jediným spoločný menovateľom, ktorý spája celú dnešnú roztrieštenú a rozvadenú ľavicu, komunistickú, socdemácku, liberálnu, či akú ešte, je úprimná, hlboká, vrúcna nenávisť voči kresťanstvu a všetkému s ním spojenému. Smutné, avšak nie prekvapujúce. Ľavica to dostala do vienka už od Karolka Marxa, ba ešte pred ním od svojich duchovných rodičov - jakobínov. Človek si potom kladie otázku, či likvidácia kresťanstva nie je tou skutočnou agendou, a nejaká "sociálna spravodlivosť" iba návnadou pre dôverčivých.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. svata prostota https://www.facebook.com/nzvsl/photos/pb.271963602858719.-2207520000.1444244745./643904155664660/?type=3&theater

   Odstrániť