piatok 4. septembra 2015

Utečenci nepotrebujú našu ľútosť

XEBICHE | Nezávislí

To, čo potrebujú ľudia na úteku pred vojnami a klimatickými zmenami je zmena spoločenského zriadenia na globálnej úrovni, naprieč krajinami.

Pohnutie, ktoré vyvolalo publikovanie fotografií utopeného chlapčeka a následná mobilizácia pomoci vyznieva minimálne pokrytecky vo svetle udalostí, ktoré jeho smrti predchádzali, na ktorých sa nepriamo podieľame. Doteraz nás netrápila smrť detí v Sýrii, Iraku, Líbyi, Somálsku, Kongu, Ukrajine...? Je to podobné ako pomáhať bezdomovcom, ľuďom v osadách, v Afrike, Indii, na Haiti, či chorým na rakovinu prostredníctvom zbierok. Jedna ruka systému sáče ľudí cez okraj priepasti, aby druhá hádzala jednotlivcom do priepasti proviant.

Vystihuje to Renzo Martens vo svojom filme Enjoy poverty ep. 3, kde vo vrcholnej scéne hovorí hlavnému protagonistovi, Afričanovi, ktorý drie za pár dolárov na mesiac a jeho deti umierajú hladom, že jeho situácia sa nezmení, že my si od nich nebudeme kupovať drahšie kakao. My im budeme len posielať prikrývky s logom, fotiť ich, natáčať, a zatiaľ naše lietadlá budú od nich vyvážať suroviny a voziť im zbrane.

Je to výsledok režimu, ktorý sa riadi výlučne zákonmi dopytu a ponuky. Kapitalizmus, neoliberalizmus, laissez faire, voľná ruka trhu, v takom systéme je v poriadku, že ak niekto potrebuje prepašovať do Nemecka a niekto mu vie poskytnúť službu, nikto, a už vôbec nie štát, by sa nemal miešať do toho, či je to legálne, či je zabezpečená bezpečnosť cestujúcich, či klienti nie sú pod tlakom, či ich podnikateľ neokráda.

Ale to je len vrchol ľadovca. Na opačnej strane je obrovská tmavá masa inštitucionalizovanej obslužnej siete tých "najšikovnejších" kapitalistov, ktorí si už nemusia špiniť ruky, ale len dohliadajú na impérium, ktoré drancuje prírodu, vykorisťuje ľudí, financuje vojny a nezastaví ich ani smrť trojročného chlapčeka, ktorý mal život pred sebou.

Aký život máme pred sebou my?

6 komentárov:

 1. Toto keby bolo za socializmu, tak by tých utečencov polícia a armáda rozmlátila hlava nehlava a vyhnala za hranice s prísnym strážením hraníc. Tu je aspon videt, že tento systém sa nevie postarať ani o základnú bezpečnosť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V socializme ludia nemuseli takto utekat pred vojnou. Socializmus predchadzal takymto situaciam v domovskych krajinach. Staci sa pozriet na Afganistan napriklad za socializmu a dnes. Utecencom pomahat treba, su to ludia ako my, clanok je o tom, ze pomozeme im tak, ze zmenime system.

   Odstrániť
  2. Aj socializmus mal svoje temné stránky. vid hladomor na Ukrajine v 30. rokoch, niektorými štátmi uznaný ako genocída

   Odstrániť
  3. lol, a co vietnamsko-kambodzska vojna, cinsko-vietnamska vojna? tam boli miliony utecencov. ci aj za vojnu dvoch komunistickych statov mohol kapitalizmus?

   Odstrániť
 2. Finančný prielom

  Život je naozaj milosť, i ' am Daan Sophia v súčasnosti v Kalifornii USA. Chcel by som sa podeliť o svoje skúsenosti s vami o tom, ako som dostal pôžičku $185 000,00 USD na jasné mojej banky návrhu a začať novú firmu. Všetko to začalo, keď som stratil svoj domov a veci vzhľadom k návrhu banky som vzal na vyrovnanie niektorých účtov a niektoré osobné potreby. Stal som sa tak zúfalý a začal hľadať prostriedky vo všetkých prostriedkoch. Našťastie pre mňa som počul môj kolega hovorí o tejto spoločnosti, mám záujem, aj keď som sa bál, že sú scammed, bol som nútený mojej situácii a nemal inú možnosť, ako sa snažiť poradiť od môjho priateľa, pokiaľ ide o túto veľmi spoločnosť a dostal ich kontakt znecitlivenie r, ako sa InTouch s nimi naozaj ma skeptický kvôli mojej minulej skúsenosti s on-line veritelia, málo som vedel, že to veľmi spoločnosť "progresívna pôžička Inc bol godsent pre mňa a moju rodinu a celý internetový svet, táto spoločnosť bola veľkou pomocou pre mňa a som e môjho kolegu a dnes som hrdým vlastníkom dobre organizovanej podnikania a zodpovednosti sú dobre spracované všetky vďaka Josef Lewis z (progresiveloan@yahoo.com).. Takže ak naozaj ste skutočne potrebujú pôžičku buď rozšíriť alebo začať svoj vlastný podnik alebo v akejkoľvek forme finančných ťažkostí, radím vám dať pán Josef Lewis progresívny úver možnosť finančnej povznášajúci vo vašom živote email : progresiveloan@yahoo.com alebo volajte/text + 1 (603) 786-7565 a nie obetí online podvod v mene získanie úveru. vďaka

  OdpovedaťOdstrániť