piatok 4. septembra 2015

Utečenci nepotrebujú našu ľútosť

XEBICHE | Nezávislí

To, čo potrebujú ľudia na úteku pred vojnami a klimatickými zmenami je zmena spoločenského zriadenia na globálnej úrovni, naprieč krajinami.

Pohnutie, ktoré vyvolalo publikovanie fotografií utopeného chlapčeka a následná mobilizácia pomoci vyznieva minimálne pokrytecky vo svetle udalostí, ktoré jeho smrti predchádzali, na ktorých sa nepriamo podieľame. Doteraz nás netrápila smrť detí v Sýrii, Iraku, Líbyi, Somálsku, Kongu, Ukrajine...? Je to podobné ako pomáhať bezdomovcom, ľuďom v osadách, v Afrike, Indii, na Haiti, či chorým na rakovinu prostredníctvom zbierok. Jedna ruka systému sáče ľudí cez okraj priepasti, aby druhá hádzala jednotlivcom do priepasti proviant.

Vystihuje to Renzo Martens vo svojom filme Enjoy poverty ep. 3, kde vo vrcholnej scéne hovorí hlavnému protagonistovi, Afričanovi, ktorý drie za pár dolárov na mesiac a jeho deti umierajú hladom, že jeho situácia sa nezmení, že my si od nich nebudeme kupovať drahšie kakao. My im budeme len posielať prikrývky s logom, fotiť ich, natáčať, a zatiaľ naše lietadlá budú od nich vyvážať suroviny a voziť im zbrane.

Je to výsledok režimu, ktorý sa riadi výlučne zákonmi dopytu a ponuky. Kapitalizmus, neoliberalizmus, laissez faire, voľná ruka trhu, v takom systéme je v poriadku, že ak niekto potrebuje prepašovať do Nemecka a niekto mu vie poskytnúť službu, nikto, a už vôbec nie štát, by sa nemal miešať do toho, či je to legálne, či je zabezpečená bezpečnosť cestujúcich, či klienti nie sú pod tlakom, či ich podnikateľ neokráda.

Ale to je len vrchol ľadovca. Na opačnej strane je obrovská tmavá masa inštitucionalizovanej obslužnej siete tých "najšikovnejších" kapitalistov, ktorí si už nemusia špiniť ruky, ale len dohliadajú na impérium, ktoré drancuje prírodu, vykorisťuje ľudí, financuje vojny a nezastaví ich ani smrť trojročného chlapčeka, ktorý mal život pred sebou.

Aký život máme pred sebou my?

5 komentárov:

 1. Toto keby bolo za socializmu, tak by tých utečencov polícia a armáda rozmlátila hlava nehlava a vyhnala za hranice s prísnym strážením hraníc. Tu je aspon videt, že tento systém sa nevie postarať ani o základnú bezpečnosť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V socializme ludia nemuseli takto utekat pred vojnou. Socializmus predchadzal takymto situaciam v domovskych krajinach. Staci sa pozriet na Afganistan napriklad za socializmu a dnes. Utecencom pomahat treba, su to ludia ako my, clanok je o tom, ze pomozeme im tak, ze zmenime system.

   Odstrániť
  2. Aj socializmus mal svoje temné stránky. vid hladomor na Ukrajine v 30. rokoch, niektorými štátmi uznaný ako genocída

   Odstrániť
  3. lol, a co vietnamsko-kambodzska vojna, cinsko-vietnamska vojna? tam boli miliony utecencov. ci aj za vojnu dvoch komunistickych statov mohol kapitalizmus?

   Odstrániť