sobota 17. októbra 2015

Ako ďalej Nezávislí?

Nezávislí

Poučenie z krízového vývoja

Od roku 2008 prinášame články, komentáre, preklady, reportáže, rozhovory, prednášky, ktoré mali tvoriť protiváhu prevládajúcej ideológii kapitalizmu. Nezávislí sa profilovali ako nezávislý ľavicovo – kritický blog. Boli sme na to dvaja, ktorí sme zadarmo, vo svojom voľnom čase venovali množstvo energie a času projektu, ktorý si za tých 7 rokov získal 576 fanúšikov na Facebooku a čítanosť v priemere 15 000 klikov za mesiac. Získali sme viacero prispievateľov, ktorí nám viac, či menej pomáhali. Vďaka Vám!

Dnes Nezávislí stagnujú. Náš tandem sa rozpadol. Nepodarilo sa vybudovať redakciu, ktorá by blog udržala. Kríza zasiahla aj nás. Je to príležitosť zastaviť sa a posúdiť, či to celé má nejaký zmysel. Za tie roky sa zmenilo veľa a málo zároveň. Už sa dá voľne hovoriť o Marxovi, socializme, ľavičiarstve, no stále ostávajú tabu. Dnes je už množstvo „nezávislých“ blogov, „redaktorov“ a „novín“, ktoré prinášajú „zamlčanú pravdu“. Tých niekoľko verných čitateľov, tu bolo a bude. Aký však máme dopad na celkovú situáciu?

Slavoj Žižek upozorňuje na nezmyselnosť nutkavej činnosti, ktorá neprináša efekt. Keď niekto koná iba preto, že má pocit, že musí niečo robiť. Odporúča v istých situáciách naopak nerobiť nič. Je to niekedy lepšie ako vytvárať dojem aktivity, dojem, že môžeme hovoriť, či dojem, že môžeme niečo zmeniť. Otázkou ostáva, či budeme aj naďalej iba legitimizovať kapitalizmus a jeho „slobodu slova“, či budeme len materiálom pre cynické obludy, alebo nájdeme spôsob ako sa posunúť ďalej.

9 komentárov:

 1. ľavicové hnutia majú ten problém, že tvária sa ako ľudové a pre ľudí, a pritom sú to hnutia niekoľkých kaviarenských intelektuálov, neznalých realít života. preto aj stagnácia tohto blogu.
  ďalším faktom je, že intelektuáli berú všetkých sociálne slabších len ako pasívne obete, nerozlišujú vo svojich ideológiách a popri tom sa im do obetí zamieša mnoho oportunistov a parazitov. ak niekto odhalí takých, býva označený za rasistu a fašistu.
  systém ktorý je ekologickejší a sociálne možno aj spravidlivejší, nemôže byť nastolený nasilu. a na rozdiel od diktatúr, nie je tak životaschopný, nie je dostatočne flexibilný, agresívny a účelný. vo svojich dnešných podobách s podporou parazitných skupín je skôr kontraproduktívny.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. marián vitkovič18. októbra 2015, 19:36

  Julo, popravde , už nejaký ten týždeň čakám kedy sem dáš tento " povzdych " , úprimne - nečudujem sa ti . No takto to ukončovať , to nemá zmysel ... žižeka sem netahaj , to laxný cestovateľ klubmi znudenej akože " alternatívnej antikapitalistickej molodoži " ktorá , vrátane neho , nikdy nič reálne nevykoná , nezmení ... K PT ml. sa vyjadrovať teraz nebudem - chytrý chalan , poctivo mysliaci , šiesta mocnina takých oportunistických trúb ako Blaha , Chmelár , etc , ... ale - toť na jeho " novoprojekte " Asymptota - ktorý ty tu poctivo , rovnako ako celé " ľavicové spektrum " linkuješ v celkom fajn eseji " Začať odznova " si , čo už / ? /, nezabudne zasa zbytočne placebo- uľaviť : " Rezervácia stalinistov sa vezie vo vlaku ... " ??? - čo je teda difference potom medzi ešte vitálnymi zbytkami dement- hejterov z diškuriek na SME s trademarkom " a boľševižmus musí byť zničený ! " ... a - týmto " akože správny socializmus tu nikdy nebol , ... hoc nevieme čo to by to vlastne ani malo byť ... " - hoc i bona fide postojom ?!? ... ťažko povedať - no víťazom je opäť " Slovensko zachraňujúci ... " otvorene kleptomanský SMER ktorí si nechá nadávať do " boľševikov " v tejto lobotómolandii kde je 97,5 % všetkého zprivatizované , vyrábajú sa budúce dlhy na plecia totálne vyvlastnenej 95 % bezmocnej väčšiny , a .... ale to už všetko poznáš . Moj záver : vždy si bol moj priateľ / toť honor chlape , nedoceniteľný , hoc , ehm , éterický ... / , robíš to dobre , nevzdávaj to nech padá čo chce z neba .... raz skutočným ľavičiarom/ socialistom/ komunistom - nikdy inak ! .... Teraz mám síce 40 - horúčky , ale ked pookrejem - možno by som ti tu mohol poslať / pravidelne , aspoň raz za týždeň / také echt- eseje - aj trocha s humorom , takú " cynickú obludu na purpurovo " ... A samozrejme , občas i niečo odbornejšie , konštruktívnejšie - to je podstatné . Ja ti za to čo si urobil pre skutočnú slovenskú ľavicu dakujem , no hocijako - bojuj ! , šak inak to aj tak nevieš ...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ja tu chodim rad. lebo mi tu neprichadza fyzicky zle pri citani. ale fakt neviem, ako si udrzat strategicky optimizmus, ako tomu hovorili moji byvali studenti pred par rokmi pocas studentskych protestov v londyne.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. chlapi, neblbnite, ja sem chodim rad.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ďakujem za povzbudivé slová, nevešiame flintu na klinec, len malé pozastavenie sa..

  OdpovedaťOdstrániť
 6. tak tak pripajam sa...patri podakovanie za takuto dobrovolnicku cinnost a neupadajte na duchu...treba si dat nove ciele, vyzvy, nech je tych laikov 10x viac...P.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ja sem tiež rád chodím a sú tu dobré články. Dúfam, že tu udržíte. Socializmus bohužial tak skoro na Slovensku nebude. Mladí slováci nechápu jeho výhody a stále snívajú o kariére v kapitalizme. Cenia si spotrebný tovar a lacnú kaziacu sa elektroniku a boja sa, že socializmom o tieto ,,výhody" prídu, Kapitalizmus žíví v mladých sny, ktore splasnú a potom už oklamani a sklamaní si nevedia pre vlastnú pýchu priznať v 30tke chybu, tak sa radšej politicky neangažujú-.

  OdpovedaťOdstrániť