pondelok 9. novembra 2015

Hlasujte proti základni NATO


Výzva Frontu ľavicovej mládeže (FĽM) poslancom NR SR.

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,

Súčasťou 58. schôdze NR SR, ktorá začne v utorok 10.11. o 13,00 bude aj bod číslo 42 pod názvom “Návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky v súvislosti s ich pôsobením v NATO Force Integration Unit (NFIU)”.

Zahlasovaním za tento návrh zákona odobríte základňu Severoatlantickej aliancie na území SR, ktorá bude lokalizovaná v bratislavskej mestskej časti Vajnory. Posádku bude tvoriť 41 vojakov, z toho 20 budú príslušníkmi zahraničných ozbrojených síl.

FĽM vyjadruje vážne obavy z realizácie tohto kroku z nasledujúcich dôvodov:

– Európa sa nachádza v zložitom období, ktoré je poznačené zhoršením vzťahov s Ruskou federáciou. Cestou, ako normalizovať tieto vzťahy nie je konfrontačná politika militarizmu, ale snaha o diplomatické riešenia. Práve NR SR môže pri nich zohrať významnú úlohu, o ktorú však príde zahlasovaním za základňu vo Vajnoroch.

– slovenská verejnosť je mimoriadne citlivá na prítomnosť zahraničných vojska na území SR. Sme presvedčení, že dlhodobá prítomnosť vojakov NATO spôsobí v slovenskej spoločnosti výrazné rozpory a pnutia

– základňa vo Vajnoroch nebude podliehať veleniu OS SR, ale prejde pod velenie Mnohonárodného zborového veliteľstva NATO Severovýchod v poľskom Štetíne.

– základňa NATO vo Vajnoroch sa automaticky stane potenciálnym terčom pre tých, proti ktorým bude vybudovaná. Jej vybudovanie zníži bezpečnosť občanov SR.

– predložený materiál nerieši financovanie tohto projektu. NATO nebude modernizáciu objektu vo Vajnoroch hradiť výhradne zo svojich prostriedkov. Sme presvedčení, že suma, ktorou bude musieť participovať SR by vláda mohla využiť v iných oblastiach v prospech bežných obyvateľov

Premiér Robert Fico vyhlásil v septembri 2014 pre denník Pravda, že “aj keď sme v NATO, neznamená to, že musíme mať na svojom území základne s cudzími vojakmi. Keby nás do toho niekto nútil, vyvolal by som referendum”. Keďže premiér svoje slovo nedodržal Front ľavicovej mládeže preto vyzýva všetkých poslancov NR SR, ktorí sa cítia byť ľavičiarmi a vlastencami, aby hlasovali proti tomuto návrhu zákona. Hlasujte proti vybudovaniu základne, hlasujte za mier!

Front ľavicovej mládeže zároveň touto cestou vyzýva občiansku verejnosť, aby sa aktívne zapojila do verejného zhromaždenia a následného pochodu pred NR SR v čase, keď budú poslanci o tomto bode rokovať. Podrobnosti o pochode zverejníme v pondelok.

Front ľavicovej mládeže

v Bratislave, 8.11. 2015

zdroj:

1 komentár:

  1. hlasovanie: http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=36697

    OdpovedaťOdstrániť