utorok 3. novembra 2015

Lepší Blaha v hrsti ako Chmelár na streche?

XEBICHE | Nezávislí

Ideový spor medzi dvomi tvárami slovenskej ľavice po rokoch opäť pokračuje. Ľuboš Blaha sa snaží v rámci SMERu-SD uhrať čo najľavicovejšiu tvár v záujme toho byť pripravený na „zlomový okamih“ a Eduard Chmelár sa zatiaľ snaží zastávať, povedzme, principiálnejšie stanovisko, zatiaľ bez väčších vyhliadok mať skutočnú moc. Niektorí ľavičiari možno lavírujú ku komu sa prikloniť. Ja chcem tretiu možnosť.

Za predstavou reality je realita predstavy

Kým Blaha reprezentuje ľavicového politika v reálnom kapitalizme, Chmelár reprezentuje ideu ľavice v reálnom kapitalizme. Teda v danom kontexte, v ktorom sa nachádzame všetci, t. j. reálnom kapitalizme, sú akoby predstaviteľmi reality a predstavy, o ktorých hovorí Slavoj Žižek, že sú neoddeliteľné. Ich spor je preto viac osobný ako vecný, lebo obaja ťahajú za ten istý kratší povraz. Obaja sú na jednej lodi, ktorá sa plaví smerom k ľadovej kryhe. Kým jeden sa dostal bližšie k veliteľskej kajute a upozorňuje na kryhu, plniac si povinnosti vyplývajúce z jeho postavenia, druhý v podpalubí mudruje o tom, ako by to tí hore mali robiť.

Keď pred pár rokmi prebehla debata na pôde Klubu Nového slova o slovenskej ľavici v 21. storočí, Braňo Ondruš reprezentoval postoj SMERu s tým, že sa musia sústrediť na sociálne otázky, až potom môžu riešiť „cigánov a buzerantov“. Už vtedy Chmelár reprezentoval opačný postoj, respektíve kládol dôraz na principiálnosť v otázkach zabezpečenia rovnosti všetkých. Rozpor sa po rokoch vracia viac menej v nezmenenej podobe, len situácia sa vyhrocuje. Blaha stojí na strane SMERu v otázkach odmietnutia kvót pre imigrantov a Chmelár požaduje principiálne stanovisko v záujme neotáčať sa chrbtom ľuďom v núdzi.

Otázka imigrantov sa tak stáva symptómom rozporu ľavice v reálnom kapitalizme. Ani jedna poloha nie je dostatočne ľavicová, ani jedna nedokáže skutočne riešiť problém, ktorému čelíme. Kým sa ľavičiari naťahujú, čo robiť v kapitalizme, karavana ide ďalej.

Chmelár sa snaží propagovať princípy rovnosti v daných kapitalistických obmedzeniach, preto ostáva v rovine sna. Zatiaľ nebol schopný ani vyzbierať potrebný počet podpisov na účasť vo voľbách, respektíve nebol schopný zabezpečiť potrebný počet platných podpisov, alebo ešte ináč, nebol schopný prekonať základné prekážky, aby sa vôbec mohol so svojim Snom volieb zúčastniť. Jeho dôraz na principiálnosť navyše narúša extempore so stranou 99%, ktoré dáva zámienku pochybnostiam. Navyše SEN, ktorý chcel byť slovenskou verziou Syrizy aj potom, čo predviedla v Grécku, tak nádeji na presadenie ľavicovej politiky do praxe reálne kontúry nepridáva.

Chmelár na druhej strane plní nezastupiteľnú úlohu v komentovaní prešľapov nielen pravice, ale aj takzvanej sociálnej demokracie v podaní SMERu. Najnovšie je to zásadný krok SMERu, keď schválil zriadenie základne NATO na Slovensku. Chmelárovi v rámci kampane 99% získali mladí „aktivisti“ na jeho facebookový profil niekoľko tisíc sledovateľov, a tí si dnes môžu pravidelne čítať jeho postoje. Navyše dostáva priestor v niektorých médiách. Verejne sa angažuje na demonštráciách proti NATO a pri iných dôležitých témach. Otázkou ostáva, koľko ľudí je na seba schopný viazať, ktorí by ho aj volili, respektíve nakoľko je schopný presadzovať či vôbec ovplyvňovať reálnu politiku. Každopádne ostáva hlasom, ktorý vytvára možnosť myslieť inak ako kapitalisticky. Na druhej strane, dnes je tých hlasov už niekoľko, problémom je ich ideologické nastavenie. Na stretnutiach proti NATO tak nájdeme aj početnú skupinu nacionalistov, neonacistov či fašistov. Preto samotná kritika kapitalizmu nestačí. Je dôležité, čo namiesto neho Chmelár ponúka. A zatiaľ sa zdá, že iba sny, po ktorých sa každý deň zobúdzame v tom istom kapitalizme, ktorému v konečnom dôsledku neškodia, ba naopak. Umožňujú jeho bezproblémové fungovanie, keď sa ľudské vášne vybijú pri slovách či snoch. Chmelár chce kapitalizmus s ľudskou tvárou a to funguje - iba ak vo sne.

Blaha na druhej strane argumentuje, že v rámci SMERu má väčšiu šancu zasiahnuť do deja v prípade zlomových udalostí. Zatiaľ je to ale rovnako v rovine sna (či také udalosti vôbec nastanú a či naozaj bude mať väčšiu šancu ovplyvniť kurz, keď SMER ani so 40% nie je schopný prijať zásadnejšie ľavicové opatrenia). Ďalším argumentom je to, že v rámci SMERu sa napríklad preberaním rétoriky nacionalistov snažia zamedziť ich reálnemu uchopeniu moci. Zatiaľ sa im to povedzme darí, hoci ako upozorňuje Chmelár, neprebrali len rétoriku, ale robia aj ich politiku. SMER nezimpotentnil len pravicových extrémistov, ktorí napriek tomu idú hore, ale čo je horšie, aj samotnú ľavicu. A nezabúdajme, ako vyzerala politická situácia v Nemecku pred Hitlerom. Blaha tak podobne ako Chmelár funguje ako hlasný kritik kapitalizmu a dáva nám tak do rúk argumenty. No hoci je v SMERe, jeho dopad na reálnu politiku ostáva otázny. Navyše SMER sa s ním zakrýva ako s figovým listom. Umožňuje vytvárať dojem, že SMER je predsa len ľavicový. Podobne ako samotný SMER zakrýva podstatu kapitalizmu, ktorý pomáha udržiavať a vytvára ilúziu, že je predsa aj pre ľudí. Otázkou ostáva, ktorých? Blaha tak určitým spôsobom kryje všetko to svinstvo, ktorého sme svedkami s tým, že on revolúciu robiť nebude, no v rámci možnosti dosiahne najlepší možný stav. Nás, ktorí sme mimo mocenské štruktúry, môže celkom legitímne označiť za kaviareň. Lenže on pije s nami tú istú kávu, len možno sedí v salóniku, kým my v zafajčenom bare, zatiaľ čo na palube prebieha boj o záchranné vesty.

Teda ani jeden z nich nedosiahol zásadnejšie reálne výsledky. Prezentujú len dva pohľady ľavičiara. Teda niekoho, kto chce v rámci kapitalizmu robiť ľavicovú politiku. Toto je princíp sociálnej demokracie, ktorá na potápajúcej sa lodi rozdáva sociálne balíčky. Otázka totiž nestojí tak, či kvóty áno alebo nie, či chlieb alebo „cigáni a buzeranti“. Ale či zmeníme kurz, teda či kapitalizmus alebo socializmus. V kapitalizme utečencov nevyriešime, hádkami o nich sa budeme vybíjať navzájom. Blaha má pravdu, ak poukazuje na to, že ľavičiari sústreďujúci sa na otázky zrovnoprávňovania menšín v kapitalizme vytvárajú pôdu pre fašistov, ktorí vyrastajú v kapitalizme a vidia, že im lepšie nebude a tak vinia menšiny a „zlodejov“, ktorých sa chystajú vešať. Popri tom všetkom SMER kryje hlavného vinníka, ktorým je kapitalizmus. V záujme volebného výsledku je navyše schopný zradiť všetko, čo ako sociálna demokracia navonok predstavuje. Je čisto marketingovým produktom, ktorý každému ponúkne ilúziu, že robí aj pre neho. Niekto sa možno spýta, či predsa len nie je lepší ako „pravicový zlepenec“. Jednak je tu maoistický pohľad, ktorý tvrdí: „čím horšie, tým lepšie“, teda, že k revolúcii by nás možno rýchlejšie priviedli pravičiari ich otvorene pravicovou politikou a je tu aj otázka principiálnosti, teda či sa nebudete za váš hlas pre SMER vo voľbách hanbiť. V reálnom kapitalizme jetotak.

SMER teda funguje ako čisto technokratická strana, ktorá predstavuje najpohodlnejšiu z verzií vládnutia s istotami pre kapitalistov. SEN by ho chcel nahradiť. Vidíme tak, že ani jeden z postojov nerieši situáciu, že oba v konečnom dôsledku dláždia cestu fašizmu, ktorý je kapitalistickým riešením kríz. Všetci sa tak plavíme na jednej lodi, žiaľ nie do neznáma, hoci kapitána niet (zatiaľ). Riešením je spojiť socialistickú ideu so socialistickou praxou.

Na záver: Čo čaká Chmelára, keby teoreticky vyhral voľby? Nebol by len ďalším SMERom? Mohol by v kapitalizme zavádzať socialistické riešenia? Pozrime sa na Syrizu, ktorú aj Kažimír kritizoval, keď sa snažila vzoprieť Trojke. Kde je dnes? Kedy nastane zlomová situácia, keď sa Blaha vyfarbí ako ľavicové eso v rukáve? Nie je len ďalším snom? Čo teda robiť? (Toto nie je text o osobách ale o tom, čo reprezentujú)

37 komentárov:

 1. Ja by som bol rad, keby autor clanku vysiel zo svojou predstavou. Edo a jeho hnutie predstavuju realny program a ciele, ktore sa daju naplnit a koniec, koncov ak nechceme naozaj pripustit katastrofu, tak by sa naplnit aj mali.Lubos sa pokusa zmenu v SMERe. Mozno podla mnohych laviciarov utopia. Ale nepriniesli prave uz davno od lavice odluceni labouristi k moci v strane Jeremyho Corbyna? Neziskal podporu prave preto? Mozno su podla autora programove ciele hnutia SEN len vrovine sna. Ale hadam neocakaval, ze sa kapitalizmus z vecera na rano zmeni na socializmus. Ten program dava dobre predpoklady k tomu, aby sa tak nakoniec stalo. Lubos sa podla mna tiez docka svojej prilezitosti. Netreba riesit a reagovat na spravne podotknute, osobny a podla mna aj zabomysi spor. Komentujem to ako anonym, ale volam sa Peter Weiss.Menovec nie velvyslanec.:-).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja súhlasím s Peťom v tom, že SEN je alternatívou a napríklad svojou zelenou agendou môže priniesť do našej politiky viac tém, ktoré tam dnes proste absentujú. Ale v prípade tohto hnutia snáď nikto nečaká okamžité zmeny. Prepáčte, ale ja si viem len veľmi ťažko predstaviť revolúciu na Slovensku. Nechcem to nijako zľahčovať, ale táto spoločnosť je tak neuveriteľne rozpoltená, že nás pokope nedrží ani len chudoba, ktorej čelíme. Ako si predstavuješ prechod od kapitalizmu k socializmu?

   Odstrániť
 2. marián vitkovič4. novembra 2015, 19:41

  ... sakra , ani som si tento článok včera nevšimol . Na rovinu : zbytočné debaty - hento všetko sú len marginálni roztliskávači statusu quo a " talking heads " ... Takých ako Blaha, Chmelár , etc , etc , " našúľa z cesta a namelie na mlynčeku na mäso " oligarchia - teda na Slovensku skor mafia - ľubovoľný počet a podosadzuje ich do " mainstreamových , koaličných , opozičných , antisystémových strán ... " podľa potreby na mrte - tak za cca 30 tisíc jevri na kus a za rok / v priemere teda , niektorí sú drahší ... / .... v tejto krajine sa predsa " ponuka pre voľby " robí a precizuje tak dokopy medzi 6 - 7 ľudmi čo to tu " riadia " cez 25 rokov ... , etc, etc, etc ... Stručne : je úplne jedno že SMER- " SD " vyhrá voľby v marci 2016 - neužije si to ani rok , tento systém definitívne globálne drbne , niet čo riešiť , ... ospravedlňujem sa ale nemožem tu klepať 2, 5 - hodinové prednášky " prečo, kedy , ako , čo potom - a čo robiť ? " ... len si dovolím pozdraviť všetkých ľudí so zbytkami rozumu a cti čo ešte zostali . Majte sa !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Marianko, asi o tom nieco vies, ved si takym "marginalnym roztlieskavacom" v posledných volbach bol, co? ;-)

   Odstrániť
  2. marián vitkovič5. novembra 2015, 9:59

   ... a šak podrístaj/te trocha ešte ... kukám že " trafená kačka " by mala byť v št. znaku tejto " republiky " . Ad 1. - ja som minimálne 10 rokov komplet mimo systém , naposledy som v ňom bol ked som sa Miklošovi, Harachovi , Sabolovi ... etc márne snažil vysvetliť že pri privatizácii SPP, energ. , etc . netreba udrbať cca 78 miliárd SKK že by im azda mohla stačiť aj polovica ... na to , aby som to vysvetľoval dnes SMER-áckym zlodejom a kurvám ktoré kradnú v podstate rovnako, na to už po ca 10 rokoch fakt nemám nervy ... Ad 2 : ja som bol kandidatúre za KSS do EP celkom rád - trocha som precestoval Slovensko , stretol pár fajn a čestných ľudí , natočil pár videí ... že ich vedenie je / zámerne / totál neschopné a pod dohľadom - to nie je moj problém , inak z mojej i Bosákovej strany to bola čistá charita ... Ad 3 . - dať von zoznam všetkých polit. kuriev v SR za obdobie 1989 - doteraz aj so sumou nakradnutého/ vyprostituovaného predsa nie je problém - od tých najvyšších vrátane p. recedov cez celý ten parlamentný a intelektuálny hmyz vrátane Blahu a Chmelára ... až po také marginálne SIS- hovná že člen Správnej rady Hotelov mládeže Slovenska a pod .. Napíš/te meno " hrdino " - a možeš/te to mať aj s ich bankovými kontami a " tichými podielmi " vo firmách , v desiatkach miliárd jevri ... . Salute !

   Odstrániť
  3. Tak si to zhrňme: Vedenie KSS je neschopné, ale to nevadilo, aby Syrizu odsúdili ako nedostatočne antisystémovú stranu. Mohli ste ísť aj so Vzdorom, ale to by sa dvaja barani museli vede dohodnúť a odlišovať sa od nacistov menom aj témami. Ostáva len, aby sa tu objavil pán B., že chce socializmus a Fun house bude kompletný. Takže kedy bude ten článok Lepšia KSS v hrsti ako Vzdor na streche? Veľa zdaru! Stalin si dnes trochu viac prispal, ale budík má natiahnutý. PT

   Odstrániť
 3. Bude aj článok o lepšom KSS v hrsti ako Vzdore na streche? Stačilo by napísať, že Syriza ani Chmelár to nie je, ale je to naše, tvrdohlavé. PT

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. marián vitkovič5. novembra 2015, 10:32

   ... ale nie , priateľu . Najprv spravíme so Slavojom masívnu " humánnu revolúciu " s papierovými lodičkami vo vani jeho londýnskeho bytu , pokecáme o tých 489- odnožiach neo-a postmarxizmu , posplietame univerzálne ľudské práva , ekológiu, sociálny systém , etc . všetko dokopy , ... vypátrame všetkých tých /neo/stalinistov ktorých predchodcovia v 1917- 89 žrali malé deti , neuvarené a zaživa, a všetko , ako hovorí papá Mikloš - to tu totálne " na obraz púšte zničili " ... Popritom sa vzorne zapojíme aspoň do co-autorovania nejakých veľmo odborných publikácii toho 25- funkčného a flekového lúmena Blahu and comp . aj s tým polyhistorom čížom a pod . , lebo oni jediní , celkom určite pochopili Anti-Duehring ... , Fromma ..., a už i Lacana , jemne a úctivo , počali študírovať ... Zatiaľčo budeme takto dosledne postupovať , blavácka a košická Raši/Trebuľa/Borguľa ... trtkomafijka zasa na centre i komunáli udrbe tak cca 700 tisíc jevri za každú 1 hodinu " našej spoločnej existencie " z /semi/verejných zdrojov, eurofondov , slovom - z HDP - a to všetko pod bedlivým očkem p. precedu ,chráneného našou " intelektuálnou elitou " a jej oranžovo-ružovou hmlovinkou , ktorému z toho všetkého ide - exactly - 1 % ... Takto - čím sa vlastne líšime od tých " prostoľubo- svojstojných " čo si myslia že Slováci došli naraz z Afganistanu i Yucatánu , a pre ktorých je " Lenin- Rotschild - FED - Džugašvilli ... " univerzálnym vysvetlením " všetkého zla " , vrátane toho že si pre pupok nevedia uviazať šnúrky a že včera vzorne šablili pri ceste z Mamuta ... ?!? Héééé ?!? ... Vaša/naša tragédia nie je v nekonečnom ňúraní za " slobodne diverzifikovanou ontológiou poznania " , ale v tom že sme si nechali vžiať praobyčajnú racionalitu využívania zdrojov v prospech všetkých / väčšiny / a tak - paradoxne - pomaly no isto zlikvidovali modernitu ako takú v jej onto- a fylogenetickej jednote a vyrovnávaní šancí/ príležitostí .

   Odstrániť
  2. Pán Vitkovič, nestrácajte nervy. Predsa neveríte, že zopár chlapcov pomúti vodu harcovníkom, ktorí zabudli na to, že sa nemajú kúpať tam, kde si nakalili. Neviem, kde spomína Žižek humánnu revolúciu, zato Slavoj sa tu na všetky spôsoby spomína v každom druhom poste, keďže Julo iné nepozná. Vlastne môžu byť všetci aj so Smerom radi, že si našli nepriateľa. Je ním kaviarenský intelektuál, teda každý, kto nevidí veci tak jednoducho (ale predsa sofistikovane) ako "my". Veď si stačí vyhrnúť rukávy a dať to ešte raz a celé, pretože princíp bol ok, len ľudia boli chybní. Ako písal Chmelár, preto mučili Novomeského, ale i Kalandru a ďalších, veď si predsa nechceli dať vziať z rúk opraty dejín hlúpymi ľuďmi, pre dobro ktorých to vraj všetko robili.
   PS: Nechápem, prečo sa zaoberáte filozofmi namiesto ekonómov. A tiež prečo sa staviate do pozície antikapitalistu, keď vychádzate z Keynesa. V tomto zmysle by mi prišlo zmysluplnejšie pomôcť aspoň dočasne hnutiu okolo Varoufakisa... PT


   Odstrániť
  3. marián vitkovič5. novembra 2015, 11:48

   pán Takáč , takto : čo chcete vlastne s tým žižekom ??? ... šak on je trvale mimo akúkoľvek substanciu , nielen ekonomicky ale dokonca i filozoficky ... Máme sa donekonečna umárať jeho neohegeliánstvom ?!? ... to je zbytočné , to radšej nech " masy " čítajú a potešia zdanie " vlastnej vzdelanosti " trebárs Judtom , Kleinovou , či hoci prejavmi Bernieho Sandersa ... to stačí , to je limit . Ku Keynesovi - prosím Vás , Vy ste čo / čokoľvek ! / reálne čítali od J.M. Keynesa ??? Teda , nielen čítali, ale i pochopili .... čí len tak , z " nudy " , nastreľujete nejaké 1000 - krát zmetamorfózované a " zbastardené " výkladové žvance z lokálnych skrípt elementárnej /makro/ekonómie á la Hicks, IS- LM , Patinkin , a - ako sa tomu populárne " nadáva " - neoklasická syntéza a neokeynesiánstvo 60. a 70. rokov 20. stor.? ... no to ste na tom potom v tejto oblasti " rovnako dobre " asi ako R. Nixon - čo vonkoncom nie je až taká tragédia - to je furt kvalitatívne o cca 3 stupne nad napr. E. Chmelárom ... ale inak v pohode , o " moje nervy" nemajte boja , tie " ľavou zadnou " prežijú i Vás , a to Vám celkom , úprimne , fandím .

   Odstrániť
  4. K obsahu Žižeka ani Keynesa som nepovedal ani slovo. Zaoberať sa budem, ak dovolíte, tým, čím chcem. No neviem, či ste si všimli, ale autor článku má sociálnu demokraciu za rozdávača balíčkov na potápajúcej sa lodi. Asi máte rozpor s ním, pretože Keynes bol zachráncom kapitalizmu. Zdá sa, že viac počúvate KTO niečo hovorí, nie ČO hovorí. Všetko dobré a mier. PT

   Odstrániť
  5. marián vitkovič5. novembra 2015, 12:38

   prepáčte , ale kde ja mám rozpor s vnímaním " SMER-u ako vychcaných zlodejsko- oportunistických magorov hrajúcich tu divadlo s akýmisi diverzifikovane- cirkusovo - varietnými číslami - tzv. balíčkami v duchu - skoro pre každého tak do 10 evri odrobiniek , pred voľbami teda len ... " Ved to je jasné i dementnej poloopici z Kalimantanu !!! .... A ku Keynesovi - originálny Keynes je predsa omnoho ľavicovejší ako kadejaké jeho " kapitalisticko- protikrízovo - záchranné " variácie tzv. hospodárskopolitického fine- tunningu po 2. sv. vojne . Napriek všetkej úprimnej úcte k nemu som si však rozhodne nikdy nemyslel žeby i jeho originálne koncepty a " recepty " stačili reálne na systémovú záchranu kapitalizmu , a to ani v dobe ich vzniku - v 30. rokoch 20. stor. , a rozhodne nie dnes . Je treba viac , oveľa viac , - a masívne reálne doľava , iked to " doľava " si tu kadekto vykladá kadejako .

   Odstrániť
 4. Zaujímavý článok, ktorý sa snaží byť objektívny, hoci sa dopúšťa niektorých nepresností. V prvom rade, v čase môjho koketovania s 99% mala moja oficiálna FB stránka o polovicu menej fanúšikov ako teraz. Myslieť si, že na to, aby som zaujal, potrebujem sponzoring, je úsmevné, skúste osloviť ľudí aj niečím iným ako hejtovaním a sektárskym vyčleňovaním a snáď vám to pôjde lepšie. No a po druhé, fascinuje ma, že hoci ja sám považujem epizódku s 99% za najväčšiu chybu vo svojom živote (a to som do tej strany nikdy nevstúpil, nekandidoval za ňu, iba niekoľko týždňov UVAŽOVAL o tom, že so skupinou aktivistov a s vlastnými zverejnenými programovými cieľmi využijeme príležitosť na presadenie svojich zámerov) - ešte aj po rokoch sa nájdu ľudia, ktorým to leží v žalúdku a otrepávajú mi to o hlavu. Vôbec im nevadí, že taký Ľuboš Blaha je poslancom strany, ktorej kmotrom je zbrojár Výboh a financujú ju lotri od Širokého až po Brhela, nie - najväčším hriechom slovenskej ľavice je to, že Chmelár si chvíľu myslel, že je aj tak jedno, kto vám poskytne výťah, dôležité je, aby ste dostali priestor na presadzovanie svojich ideálov (tu treba súdruhom pripomenúť, že aj Leninovu revolúciu financovali nemeckí kapitalisti). neviem, kto je autorom tohto článku, len to tuším, lebo je len jeden človek z administrátorov tejto stránky, ktorý je tak posadnutý socializmom. Nikde v programe hnutia SEN nenájdete, že podporujeme súčasný kapitalistický systém. Ak vám príde zoštátňovanie "kapitalistické", prosím, mám obavu, že ani neviete, čo si pod socializmom predstaviť. Ale ten nový systém nemožno nazývať starými skompromitovanými názvami, ak nechcete skončiť ako politická sekta, ale byť politickou silou. A čo je najdôležitejšie, takáto zásadná zmena dnes môže prísť iba z európskej úrovne, nie zo semiperiférie.
  K ostatnému len toľko, že keď sa ma podaktorí pýtali, prečo nezoberiem do tímu Mariána Vitkoviča, tak pre toto. Odhliadnuc od toho, že je možno šikovný ekonóm, ale mizerný politický analytik, ktorému nevyšla ani jedna politická prognóza, je to v prvom rade chorý človek, ktorý so svojimi fašizoidnými osobnými útokmi patrí do ústavu a nemyslím tým akadémiu vied. To je všetko, pozdravujem anonymných hejterov.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. marián vitkovič5. novembra 2015, 12:25

   .... čuli sme " slovo géniovo " ! , našej " ozdoby horného Uhorska z kosoštvorca medzi Nitrou, Trnavou , Galantou a Bratislavou s epicentrom v Seredi ... " ! More sa rozostúpilo, hory sa presúvajú ... ! Takto , p. exrechtor : nad všetky komentáre poprosím každého pozrieť si tie cca 4 minúty , len 4 minúty medzi 31:00 a 35: 00 z " Od Fica do Fica " od Z. Piussi . Tu link : https://youtu.be/ZHU4W0gDU34 , ale šak googliť viete všetci . Takže v tej debilošaškárni zvanej " AntiGorila " , ktorá nám " literárne prerozprávala " to čo o SPP, FNM SR , PPC ... voľne visí v " úradnej reči " na webe vlády od nepamäti - a zdvihla SMER-u povodne možných tak 32 - 35 % na 45 - a - samovládu , nám do obrazu vchádza samotná jeho " svetlosť poznania " E. Chmelár , trasie sa historickou príležitosťou a s gay- aktivistom z ESET-u Braňom Ondrášikom a ex- príslušníkom colnej kriminálky /SIS/ T. Moravčíkom ide usmerniť už tak týmto divadlom zmagorených najatých idiotov typu Pčolinského , Gálovej , tety veštice , ... Krempaskej , etc ... A k tomu ponúka " Kňažko-89-svetráča " Tóna Popoviča , "svetoznámeho to umelca a dirigenta" , ktorý sa po voľbách 2012 " obetoval " a prijal od SMER-u ponuku za šéfa SOZA .... " Zdechneme od smíchu/ umreme od šmichu ... zomrieme od smiechu ... " ! ... čisto " technokraticko- oligarchicky " : volebný systém v SR s tzv. Niemayer-Verfahren , t.j. , 5 % hranica pre vstup do parlamentu je / čisto matematicky / nastavený vlastne tak že pri kombinácii znechutenia voličov / nízka účasť, " nie je koho voliť " ... / a masívneho prepadnutia hlasov pri pokrytí " každej protestnej emócie " ponukou nejakej pidistrany / Daňo, SEN, SKOK, šanca , TIP, kdejaké " národné ochechule " , etc, etc, ... plus - pre istotu - aspoň 3 mimoparlamentné akože komunistické strany , ... / sa zisk/prospech/úžitok/odrb pre strany ktoré prejdú cez 5 % krásne navyšuje - najviac , samozrejme - pre tú " najsamväčšiu " , teda SMER . Si tam teda tí 3- 4 " krstní otcovia " povedali - " načim vytvoriť voľajakú neSMER, akože moderno-ľavicovo-ekologicko-svetoobčianskoprávnu ... - kadibudku , nech tých cca 0, 4 - 0, 6 % , čo by p. precedu tak či tak nevolili, má kam sa uchýliť ... - nože hybaj po Eda ... ! " ... To je tak všetko , ono zas tak veľa tých užitočných idiotov čo vedia povedať súvislú vetu s aspoň 7 slovami a čiarkou medzi už starý Lexa and comp. nemá na sklade ... A teraz čo dáte , p. exrechtor ?!? Skúste tak voľnejšie , nože nie tak upjäto , napr. : " Išli Móricko s Tasilkom ... . A , slušne , kulantne trocha , poprosím úctivo ... mám veľké nutkanie linknúť tento článok a diskusiu pod ním na moj fcb ... mohlo by Vám to ten povestný " škrečok/potkan " - marketingový profil poškodiť . Ale nech sa darí , i 0, 7 % Vám doprajem !

   Odstrániť
  2. Ak za to chmelára niekto platí, tak to je jediný logický záver. Lebo inak som z toho zmätený a neviem sa rozhodnúť či je SEN len ďalšia feikova strana na odoberanie hlasov, ktorá ani nechce vyhrať (lebo stačí keď vezme nejaké percento tam kde má).
   Inak tu je len možnosť že chmelár je totálny idiot, lebo takú diletantskú volebnú kampaň svet ešte nezažil.
   Tak to sa možno dozvieme až za 4 roky, keď pri zakladaní ďalšej spasiteľskej strany chmelár ozrejmí že SEN bola jeho najväčšia životná chyba :-)

   Odstrániť
  3. Takže Chmelár má kamarátov exsiskárov. Hmm, to potom rieši Chmelárovu dilemu, že kde by sa on mal šancu dostať k trom tisickam skartovaných občianskych preukazov.

   Odstrániť
 5. Mna ako cloveka mrzi ze sa ludia z urcitymi spolocnymi ideami nedokazu spojit na podstatnom. Dokazem suhlasit casto z nazormi dvoch vzajomnych oponentov. Asi som schizofrenik. Nie, iba som presvedceny ze k porazeniu zla sa musia spajat ludia i rozdielnych nazorov. Ludia ktory maju na zreteli to v com dolezitom sa vedia zhodnut.
  Realita je casto taka, ze nazorovo blizky sa ruvaju a tym triestia silu. Stacil by kompromis o par bodoch, respekt.
  Vzdelany, schopny, i cestny potom zlyhavaju na vlastnostiach prizemnych...
  Tazko mi je ked ludia ktorych nie vsetky nazori zdielam sa vzajomne pohltia, k radosti tych proti ktorym stoja.
  http://i.sme.sk/cdata/1/65/6567301/pochodretaz_res.jpg A tejto zivej retazi nerozumiem vobec... je to absurdne a priklad panoptika doby. Vacsi zmysel by malo spojenie Chmelár-Vitkovič
  Spojenie intelektu a vedomosti su nicotou, ak nie je cest, zmysel pre spravodlivost, sudnost...

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Jedinou alternatívou je socializmus. To je snad dnes každému jasné.
  Bohužiaľ vo voľbách to bude veľmo náročné. Oligarchia dokáže vytvoriť riadenú fiktívnu alternatívu. Veľmi tomu napomáha stav v akom sme. Veľa vysokoškolákov, resp. skončených humatných odborov, drahé bývanie v Ba, nízke mzdy týchto ľudí 500 - 600 mesačne. Hodíte im kosť v Ba na námestí a oni sa o ňu pobijú. Ľahká korisť pre oligarchiu. Ako tu písal pán Vitkovič a to dokonca vôbec nemusí byť oligarchia. My tu máme toľko abnormálne bohatých ľudí, že kadejakí miestni podnikatelia dokážu za pár mesiacov vytvoriť profi fungujúce pol. strany s platenými ľudmi na Pl. uvazok, webovými stránkami, fb profilmi, dokážu oblepiť celé Slovensko a natočiť videá, len aby nevznikla socialistická alternatíva, lebo tá je jediná možná.
  Nečudo, že sa tak či tak zablúdení ľudia nedokážu zorientovať, keď mnohí idú z roboty domov späť a vlastný život majú na ruby-bojujú sami zo sebou.
  Ľuboš Blaha, poviem to úprimne je troll, nahraditeľný kadejakým priemerným absolventom Vš, čo vie trocha rozprávať pred kamerou za 800 euro mesačne. On je v parlamente, lebo by z iného... povedzme akademického platu ako doktorant niekde na katedre akurát natieral maslové rožky na obed. Takto má nejakych 2500 euro s gastráčmi, môže si platiť hypo na byt, kúpiť si auto a naobedovať sa s rodinou. Bohužiaľ, toto je krutá realita. Ani on ako prostitútka neni zdaľeka žiadny milionar. Je to iba človek fungujúci v systéme.
  K Chmelárovi, k tomu len poviem toľko, že to je klasická potemkinova dedina. Zelené, imigranti, obnovitelne zdroje, homo, ľadové medvede, mokrade, laco nomestsky... sorry ale toto fakt nikoho nazujima vo voľbách. Nikdy som od neho nepočul ľavicové hospodarske nazory, priemerne recniaci stalinista z byvaleho rezimu ho schova v diskusii argumentacne do vacku. Napriek tomu si vobec nemyslím, že by bol nejaký troll platený olig.,je zabezpečený akademik, očakávaný dôchodok cez 1000 euro plat za 2 perdnášky do týždna 4000 euro + plus nejaku rentu z bytu 600 euro. - nemusí nič finančne riešiť. Vo voľbách mu dávam 1,5 %. Ficko sa zasmeje. Pri všej úcte klasická potemkinova dedina na zmiatnutie voliča v aj tak nepodstatných voľbách. Ďakujem tejto autorom tejto webovej stránky. Boh Vám žehnaj.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. marián vitkovič5. novembra 2015, 21:30

   1000 plus 1 - bodový príspevok . Jasný ako guľomet , v podstate neprestrieľný " vedecky " i ľudovo . Bez srandy či irónie - klobúk dole pred Vami ako autorkou/autorom , a to ste kľudne mohli napísať že som trebárs " nevychované žlčovité čudo- judo neznesiteľného nekooperatívneho charakteru ... " , mohli ste napísať na moju adresu čokoľvek - nehneval by som sa . Takýto názor/ názory sú v podstate to posledné čo vo mne ešte živí nádej že táto krajina , " republika " , štát úplne nezdochne a že sa raz nebudeme musieť pred deťmi, vnukmi, " históriou " hanbiť že sme proti tomu nič skutočné, reálne a pravdivé neurobili . Dakujem Vám .

   Odstrániť
  2. Vďaka a j Vám za to čo robíte už roky napriek tomu, že sa na to môžte hocikedy vykašlat a sledovať iba svoj kšeft ako väčšina vš vzdelaných vo vašom veku. Pretože práve títo ľudia vášho veku (vás samozrejme nemyslím) takého stredného, približne 35 - 55, to sú tí čo doštudovali 90. rokoch a začali robiť kšefty po revolúcii a neskor. Tí, čo sa k tomu nedostali, tak aspoň nadobudli nehnuteľnosti, pôdu, byty a hlavne pozície v štátnej správe, to sú tí poslední, čo by tu budovali nejaký socializmus. A to sú presne takí ako Chmelár, všetko možné by chceli sociálne - humánne, len aby sa nesiahlo na ich nadobudnuté imanie. Ja viem čo robí taký rektor súkromnej akadémie. Vš navštívi 3 krát do týždna, z toho 1 den iba podpíše to čo mu nechajú na stole, Ďalšie 2 dni má 2 prednášky po hodine, kde tára mimo témy a 1 den povinné cviko, kde si sadne na stol a zase trepe o ničom. Potom iba kávičku, slávnostný obed v hoteli ... všetko spraví tajomník katedry, čo bere 600 euro, na maily odpisuje sektretárka.... To je ten posledný, čo by tu zastával triedu pracujúcivh. Ja sa smejem, keď ho vídím na Ta3 každý 2. týžden v Nedeľu o 20:00,- a na volebnú noc v markíze + TASR mu spravila samostatnú reláciu. A on sa považuje ako legitimovaná sila proti systému? na druhej strane je dobre, že po voľbách sa vráti do svojej privátnej Vš a svoju úlohu zneužitého trtka splní a hlavne na pol roka bude od neho mediálne pokoj.
   Voličský potenciál je v mladých ľudoch, to oni keď padnú na hubu a zistia, že 30.tka sa blíži a zostala iba ,,decká izba a notebook" tak sa možno prebudia a začnú meniť postoje. Len to chce byť pripravený tj. mať dobrý volebný program a jeho propagáciu.
   Nemá význam sa zaoberať Chmelárom ani všelijakými kauzami,, lebo to je iba dymová clona. Ani diskusie s opozíciou nemajú význam. Efektívne je robiť si socialistický pol. volebný program a propagovať ho, teda písať, rozprávať, točiť videá. Lebo tam je sila ľavice, v nezávislosti šírenia názorov a populizme. Lenže chce to sponzoring a tu je pes zakopaný. Nemôže niekto robiť profi mimoparlamentnú politiku na plny úväzok, keď chodi do roboty každý deň alebo sa inak živí. Ale možno sa ľady pohnú, uvidíme. Ak vy nebudete nikde kandidovať, tak ja volím v 2016 Vzdor - stranu práce. Netreba skladať zbrane. Chce to však ešte čas a byť pripravený.

   Odstrániť
  3. len tak naokraj: ako podla vas 'vznika' (vznikne) skutocna 'socialisticka alternativa'?

   Odstrániť
 7. Sa divím, že tie revolučné potemkiády ešte Chmelárovi niekto vôbec žere ...

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Lavicovost chapem v prvom rade ako potrebu urobit podstatne veci pri fungovani spolocnosti ako takej. Napada ma ten film, kde v juzne Amerikej predkolumbovskej doby, fungoval system roznych spolocenstiev lovcov. Jedni boli ti, ktori chceli zberat a lovit len pre vlastnu potrebu a potrebu svojej rodiny a potom ti druhi, ktori potrebovali lovit a zberat pre potrebu ovladania a manipulacie s ludskym vedomim a jeho strachom.

  Ak uz priroda a Zem ako taka, prestane mat co ponuknut nam zberacom a lovcom, zrejme sa staneme vsetci skutocne lavicovymi.

  Lovec a zberac Blaha a Chmelar su len postavicky, na ktore si za par rokov uz vobec nikto nespomenie.

  Skutocny lavicovy politik sa zaujima a vyjadruje svoj postoj iba ku veciam, ktore sam svojim prikladnym zivotom dokladuje a naplna. Ktorym skutocne mentalne rozumie. Byt prikladom bezneho zberaca a lovca, ktory chce iba to, co naozaj potrebuje, aj v kontexte " nebat sa a nekradnut a navyse, neklamat a nesplhat " je najtazsia mentalna schema, ku pochopeniu abecedy a nasledneho spajania pismenok a kontextov, vyznamov a progresu toho vsetkeho. A to je tazka zivotna skuska kazdeho ludskeho charakteru v globalizovanom svete. Poznam len par takych, mozno dvoch, troch ludi, na Slovensku, ktori by toto ustali a zvladli do takej miery, ze by ich to casom mentalne nezlozilo. A aj to si v tejto chvili nie som az taka celkom ista. Povedat nejaku pravdivu prognozu, ktora vylepsi charakter ludi, dnes nevie nikto.


  Inak, vdaka tomuto portalu, ze je.Je ojedinely a svojim sposobom tym padom jedinecny a teda krasny... Krasny vo vyzname, ze vsetko, co sleduje hodnotu ludskosti, ma pecat krasna. Socializmus a lavicovost sa o to snazi. Ludskost je najvacsi geneticky potencial cloveka. A vsimat si tento potencial, patri k tomu najlepsiemu vkusu, aky je nam ludom, dany.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Priority slovenskej ľavice - ľahko dokázať - sú parlamentné palmáre. Preto sa prebúdza s termínom volieb a skúša svoje ostrohy kamuflovaním "politického programu", s ktorým chcú uspieť a nebudú ho musieť realizovať. Mám tragické spomienky na "účinkovanie" KSS v parlamente - predávali svoje mandáty ako teplé rožky na pulte....Osobne je mi sympatickejší politický profil Ľ. Blahu ( sám som sa "šetril", aby som bol schopný vystihnúť dobu a pomôcť komunistickým ideálom). Tragédiou tohto očakávania a hotovania sa je, že doba má svoj rytmus a v hektických situáciách "preskakuje" schopných aby mali priestor radikálni....Menej ma oslovuje profil putovného ľavičiara Eda Chmelára, Večného žida slovenskej ľavice, hľadajúceho svoje výnosné ( nemyslím iba finančne) miesto v mnohých stranách a iniciatívach, v jednom žolde....Asi ide skutočne o zbytočnú diskusiu. Mrzí ma iba, že obaja "unavia" mnohých aktivistov svojou rétorikou, planými nádejami a naučia ich skepse. Nuž neraz som upozorňoval že globálni oligarchovia vládnu silnými thinktankami, mediálnou manipuláciou a vedia ako "kontrolovať" spoločnosť. Najímajú ( často lacno) figúrky do svojich inscenácii a dosahujú svoje sociálno-politické ciele...Juraj Janošovský
  .

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Uplne vazne: preco sa rozobera Blaha? Ako jeho posobenie pomaha vzniku nejakej alternativy? Obavam sa, ze by ju nebol schopny rozoznat ani podporit -- nie kvoli intelektu, ale kvoli existujucemu posobeniu. To si vazne niekto to predstavuje tak, ze niekedy prevezme mic v Smere, alebo ze z neho odide, ked pride ten spravny moment (ak to bude uz na spadnutie, tak uz bude pravdaze zvytocny)? Takze o com je tato dilema? (Chmelara neriesim, obsahovo je plytky, ale aspon ten pokus o stranu moze pomoct mobilizacii ludi/ aktivistov, ktori mu pomahaju a mozno neskoncia iba tam. Lebo iba vypisovanim a tliachanim sa pohyb nevytvori)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Akú stranu Chmelár buduje? Ten buduje akurát svoj kult osobnosti. V sterilnom prostredí svojho facebooku obklopený svojimi pätolízačmi.

   Odstrániť
  2. Presne tak a este dodam, ze nazory nekompatibilne s vlastnymi rovno maze. Taka povaha alebo co. Ostatne, aj tu sa krasne prejavil, velka vdaka za to.

   Odstrániť
  3. Pockajte, ja som nepovedal, ze Ch bude tou alternativou, ale sietovanie a prepajanie ludi, prinasanie tem, moze sluzit ako podhubie. Alebo inac: ak si pozriete zivotopisy 'recolucionarov' casto presli roznymi obskurnymi stranami, ci aktvitami. Mnohe boli zasah mimo. Ale ukazte mi jedneho revolucionara, ktori sa na takeho pretransformoval povodne z poslanca vladnucej burzoaznej strany. Iba tvrdim, ze dilema tu vobec neexistuje. Lebo A je o nicom, ale B ani nie je.

   Odstrániť
  4. podla Chmelara su najvacsimi problemami sucasneho sveta "klimaticke zmeny" a "bezpecnost"...z takychto "laviciarov" musi mat velkoburzoazia radost...dobre ho zhrnul Anonym 5. novembra 2015, 20:46...P.

   Odstrániť
  5. Nezavádzajte prosím, ano, povedal, že problémom klimatických zmien by sme sa mali zaoberať, ale musíme sa bohužiaľ zaoberať inými vecami, ktoré veľmi podrobne a výborne popísal dnes, 18.11.2015 na TA3.

   Odstrániť
  6. To bola na TA3 nejaká predvolebná diskusia, v ktorej prezentoval to svoje SENo? Alebo sa tá Chmelárom akože nenávidená oligarchia zľutavala a poskytla mu vysielací čas?

   Odstrániť
 11. Pozrite si a vypočujte, asi od 31 minúty :
  http://www.ta3.com/clanok/1073026/rozpocet-v-narodnej-rade-obavy-z-terorizmu-v-europe.html

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A čo si tam máme pozrieť a vypočuť?

   Odstrániť
  2. Akože čo? No predsa Chmelárov boj proti oligarchii v oligarchmi vlastnenej televízii :)))
   Je to pašák, obetoval seba, aby za nás v oligarchotelevízii bojoval :)))

   Odstrániť
 12. Chmlárov J&T SEN

  Podpisy na registráciu strany SEN Chmelárovi zbierala agentúra Maroša Mačuhu, ktorý je len tak mimochodom riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku, ktorý aká to náhoda, založili Patrik Tkáč a Ivan Jakabovič, majitelia spoločnosti J&T (ktorá okrášľovací spolok aj financuje).

  Čo odpovedá na otázku z článku, že či by Chmelár nebol len ďalším SMERom. Nie nebol, lebo on už ním je.

  OdpovedaťOdstrániť
 13. V tom bol Chmelár nevinne, namočil ho do toho Michal Faik. Žijeme vo svete kde sa nedá veriť už ani vlastnej matke. To je pre nejakú alternatívnu stranu veľký problém, pretože kto zaručí, že medzi vami nie je nejaká predajná sviňa ? Asi bude kus pravdy na tom, že proti kapitálu sa dá bojovať iba z väčším kapitálom, alebo potom so zbraňami.

  OdpovedaťOdstrániť