pondelok 23. novembra 2015

Menej ako 2% teroristických útokov v EÚ sú motivované nábožensky

BEENISH AHMED | thinkprogress.org

Vražedné vyčínanie dvoch ozbrojencov v kanceláriách francúzskeho satirického magazínu vzbudilo hrôzu po celom svete. To je úplne opodstatnené. Ale, čo zaniklo v masových prejavoch solidarity a odsúdeniach barbastva, je fakt, že len málo teroristických útokov vykonaných v EÚ je spojených s militantným islamom. V skutočnosti za posledných päť rokov bolo menej ako 2% teroristických útokov v EÚ „nábožensky motivovaných“.

V 2013 bolo 152 teroristických útokov v EÚ. Dva z nich boli „nábožensky motivované“. V 2012 bolo 219 teroristických útokov v krajinách EÚ, šesť z nich bolo „nábožensky motivovaných“.

V 2011 ani jeden zo 174 teroristických útokov v krajinách EÚ nebol „v súvislosti, či inšpirovaný“ teroristickými organizáciami. 2010, 249 teroristických útokov, tri z nich boli považované Europolom za „islamské“. V 2009 bol z 294 teroristických útokov len jeden spojený s militantným islamom – hoci Europol pridáva dovetok, že „islamskí teroristi sa stále snažia o masové obete.“

Takto vyzerajú čísla:

Drvivá väčšina teroristických útokov v krajinách EÚ bola roky prevádzaná separatistickými organizáciami.

Zo 152 teroristických útokov v 2013, 84 bolo motivovaných etnicko-nacionalistickými, či separatistickými postojmi. To je viac ako 55%. Kleslo to zo 76% z predošlého roka. Zatiaľ čo správa uvádza tento pokles, taktiež uvádza, že množstvo separatistických skupín vykazuje „väčšiu sofistikovanosť, zásadné napredovanie a smrtonosné úmysly.“

Nábožensky motivované útoky tvoria len o niečo väčší počet v USA.

Islamskí militanti zaostávajú ďaleko za inými skupinami, keď príde na vykonanie teroristických útokov v USA. Podľa dát FBI zozbieraných princestonskou univerzitou (skupinou Loon Watch), islamskí extrémisti boli zodpovední iba za 6% teroristických útokov medzi rokmi 1980 až 2005 – zaostávajúc tak za latino skupinami, skupinami extrémnej ľavice a židovskými extrémistami.

Charles Kurzman, profesor sociológie na univerzite v Severnej Karolíne, nazval moslimských američanov „minimálnym ohrozením verejnej bezpečnosti“.

Vo svojej najnovšej správe sledujúcej islamský militarizmus v Amerike uviedol nasledujúce prekvapujúce číslo: „V USA bolo približne 14 000 vrážd v 2013. Od 11. septembra 2001 moslimsko-americký terorizmos zapríčinil v USA 37 obetí z viac než 190 000 vrážd za celé obdobie.“

Napriek nízkemu počtu útokov islamských militantov strach okolo nich je sústavne živený politikmi, úradníkmi právnych orgánov a aj médiami, ktoré majú tendenciu zvýrazňovať nábožensky motivované útoky pred politickými, či environmentálnymi.

„Tieto incidenty dostávajú oveľa väčšiu pozornosť kvôli rétorike islamských extrémistov, ktorú používajú,“ povedal v telefonickom interview pre ThinkProgress Ken Sofer, námestník riaditeľa Národnej bezpečnosti a medzinárodnej politiky v Centre pre americký pokrok.

„Ľudia majú potrebu vysvetľovať (tieto prípady) ako nejakým spôsobom prepojený fenomén,“ hovorí, „ale čo prijme jedinca, aby (spáchal teroristický čin) je veľmi rozdielne od prípadu k prípadu.“

Sofer dodáva, že spájaním rôznych prípadov v rôznych krajinách vyzerá hrozba islamského násilia väčšou ako v skutočnosti je."

zdroj: thinkprogress.org

Hovoril o tom aj Eduard Chmelár v Téme dňa na TA3

Celé vystúpenie nájdete tu: ta3.com

1 komentár:

  1. Chmelár prijal pozvanie do telky vlastnenej oligarchmi? Chmelár je zásadový bojovník proti oligarchii :)))

    OdpovedaťOdstrániť