utorok 17. novembra 2015

Viditeľný a neviditeľný svet

DOMINIKA DINUŠOVÁ | Nezávislí

Vojakmi ani teroristami sa ľudia nerodia

Bratislavský hrad sa cez víkend rozsvietil vo farbách francúzskej trikolóry, rovnako ako opera v Sydney, nové obchodné centrum v New Yorku a ďalšie budovy na celom svete. Na znak solidarity a úcty k obetiam útokov v Paríži sa celý svet spojil v pietnej spomienke. Pocity, ktoré dnes prežíva Francúzsko a zvyšok Európy, hrôza, ktorá sa nás zmocňuje pri pomyslení na násilie, čo sa počas piatkovej noci odohralo v uliciach Paríža je však prímesou každodenného života Sýrčanov, Palestínčanov, Iračanov, Afgancov a ďalších neviditeľných národov za hranicami Európy.

Prečo sa nerozsvietia najvýznamnejšie budovy sveta vo farbách palestínskej, irackej, sýrskej vlajky? Za obete vojen, ktoré páchajú západné mocnosti by mohli denne svietiť viaceré budovy viacerými farbami. Životy športovcov mníchovskej olympiády, obete v londýnskom metre, v Madride, Paríži rezonujú v našej pamäti a pravidelne na ne spomíname, ale čo tisíce mŕtvych v Sabre a Šatíle, v Gaze, Bagdade, dvestotisíc mŕtvych v Sýrii ,11 miliónov ľudí bez domova, čo vyhladené dediny, deti bez rodičov a zruinované kraje, ktorých mená ani len nepoznáme? Nie sú aj toto vari obete terorizmu? Terorizmu, o ktorom sa mlčí? Európa oslavuje sedemdesiat rokov od konca II. svetovej vojny, Európa sa hrdí tým, že má sedemdesiat rokov mier, no vojnu úspešne vyváža za svoje hranice. Akokoľvek hrozné je to, čo sa udialo počas piatkovej noci v Paríži, sú podobné ohavné útoky výsledkom militantnej politiky Francúzska a ďalších krajín, ktoré podporujú štátny teror tých tzv. najcivilizovanejších krajín sveta.

Francúzsky prezident sa vyjadril, že Francúzsko nevedie vojnu proti žiadnej civilizácii, ale proti teroristom a tí predsa žiadnu civilizáciu nemajú. Treba však dodať, že Francúzsko vedie vojnu proti ľuďom. Vojakmi ani teroristami sa ľudia nerodia, ale stávajú sa nimi v reálnych podmienkach svojich životov. Terorizmus, ktorý sa dnes dotýka Európy sa zrodil z imperialistického teroru, ktorý západné mocnosti desaťročia vyvážajú na Blízky východ. Vojenské intervencie týchto mocností si prepožičiavajú legitimitu odvolávaním sa na ideály slobody, rovnosti, dokonca bratstva. No jediná sloboda, ktorú predstavujú a prinášajú je sloboda kapitálu, ktorého na ceste k svojej akumulácii nezastaví žiaden ľudský život, ani žiadne etické hodnoty dôstojnosti. Za jediné skutočné hodnoty sú považované tie, ktoré napomáhajú a požehnávajú akumuláciu kapitálu. Keď chce Francúzsko a napokon celá západná civilizácia bojovať proti terorizmu, musí bojovať proti kapitalistickým spoločensko-ekonomických vzťahom, ktoré vojnu či už na jednej alebo druhej strane generujú.

2 komentáre:

  1. Presne tak ,viac podobných článkov proti imperializmu a proti kapitalizmu a o našom kvázi blahobytu na tomto webe.Mainstream sa teraz odbavuje oslavou 89- teho

    OdpovedaťOdstrániť