nedeľa 24. januára 2016

Zneužití učitelia

XEBICHE | Nezávislí

Obeť znásilnenia si podľa niektorých za svoje znásilnenie môže sama. Podobne cynické nazeranie majú asi aj sily, ktoré nás zneužívajú deň, čo deň. A my sa necháme. Dokonca sa tým neváhame hrdo popýšiť a meníme si profilovky na facebooku za obrázok od karikaturistu Shootyho typu, ktorý vedie spolu s ostatnými zúfalcami zbytkov pravice svätý boj proti najväčšiemu zlu, kvôli ktorému ešte stále nemáme ten vysnený kapitalizmus.

Ďalší hrdina Kalmus neváha cestovať do Krajnej Bystrej, aby urobil zadosť svojim traumám z detstva a ponadával si na zlých komunistov Kordovi do kamery. Táto utláčaná modrá menšina tu bude asi večne bojovať za vysnený svet bez červeného moru, ktorý je poslednou, no neprekonateľnou prekážkou ku kráľovstvu nebeskému na zemi.

Postmoderna, charakteristická prekrúcaním obsahu a formy, postupov a konvencií nám predostiera zvrátené divadlo, v ktorom pravičiari bojujú za pracujúceho človeka. Rozprávka, ktorej uverila osmina učiteľov má ale skôr charakter tragédie, či dokonca frašky. Modrí bolševici v nej zvolili novú stratégiu. Namiesto škrtania Fica sa rozhodli použiť manuál na zorganizovanie a smerovanie ľudovej nespokojnosti. Snažia sa zasiahnuť SMER na jeho citlivom mieste, teda otázke sociálnych istôt. Sestričky, učitelia, snažia sa nabaliť guľu a vyhnať ľudí do ulíc v „spravodlivom hneve“. Popletenci, ktorí ochotne hrali divadlo pri protestoch Gorila sa opäť mobilizujú. A pribúdajú nové tváre a postavičky. Nepoučiteľní, keď po protestoch Gorila SMER stúpol a pravica zostala len ako živá mŕtvola, sa opäť hrnú zabojovať proti ultimátnemu nepriateľovi.

Ich fanatizmus ich zaslepuje. Lebo v manuáli sa jasne píše (hoci malými písmenami), že v súčasnej situácii, keď sa ľudia boja, keď je svet nestabilný a na obzore horia ohne, brojením proti rytierovi v zlatej zbroji, ktorý chráni, čo tu na tom našom malom Slovensku ešte ako-tak funguje, ľudia odmietnu chaos a pevná ruka sa ešte viac upevní. Ledaže by sme sa nechali vohnať do slovenského Majdanu. Sme natoľko vymletí? Koľkí z nich si to uvedomujú?

Že tu skutoční vlastníci moci hrajú hru. Hru na dobrého a zlého, kde si každý môže vybrať, komu bude držať palce, aby nedostala priestor skutočná alternatíva. Lebo obe figúrky vedie tá istá ruka.

Nedávno som sa vrátil z krátkej cesty po východnom Slovensku. Chudoba a miestami podmienky, ktoré poznáme z tretieho sveta sa chúlia pod tenkou snehovou pokrievkou vedľa rozbitých ciest. Dnes zhoreli tri malé deti. Doplatili na tento systém, v ktorom sa nechávame rozdeľovať a hájime si len vlastné záujmy. Dvoj, štvor a päť ročné deti boli len s ťažkosťami identifikované obhliadajúcou lekárkou. Už nikdy nepôjdu do školy, nebudú môcť byť ošetrené, či stáť pred voľbou, čím budú, keď vyrastú. Nepomôže im už Fico, Procházka, Sulík, Bugár, Figeľ, Danko, Matovič, či Crmoman... Zhoreli v mrazivú noc. A takýchto správ je čoraz viac.

Toto dopustil kapitalizmus. Proti nemu treba štrajkovať. Ale nakreslí nám Shooty logo?

Môžete podporiť na vybrali.sme

23 komentárov:

 1. že si dal Shooty nejakú profilovku neznamená, že ju nakreslil. a tie intergalaktické politikárčenia, ktoré ste si z onej chybnej premisy odvodili, už vôbec nekomentujem.. už tam chýba len to klasické "keď ja môžem robiť za pásom za menej a štrajkovať nemôžem, prečo sa učitelia vôbec ozývajú, keď majú aj prázdniny..?"

  skôr vy by ste sa mohli miesto odvecného strašenia vymysleným chaosom a Majdanom (btfw, akoby Antimajdan a čo z neho vzišlo, bolo pre proletariát v niečom lepšie..) zamerať napr. na štrajk ako, v prvom rade, signál pracujúcim v iných sektoroch, v tomto prípade hlavne zdravotníctve (http://protikapitalu.org/blog/zdravie-v-rukach-manazerov/).. alebo že ho organizujú a na demonštráciách rečnia tí istí ľudia, čo stáli aj za štafetovým štrajkom (http://protikapitalu.org/blog/poznamky-k-strajku-v-slovenskom-skolstve/), keď ich bodol do chrbta smerák Ondek (http://blackblog.sk/ondek-je-priposraty-fuzaty-chudak/), ktorý hlavne, že Radičovej vládu predtým vyzýval k odstúpeniu, ak nesplní učiteľské požiadavky.

  "pravicová" opozícia je jasné, že štrajk štátnych zamestnancov takéhoto rozsahu chce podporovať, ale za to učitelia jednak nemôžu, dvak sa s tým, pokiaľ viem, neveľmi stotožňujú (keďže počas štrajku pred temer 13 rokmi ich z tepla opozície podporoval aj Fico: http://hn.hnonline.sk/smer-podporuje-piatkovy-strajk-ucitelov-91247) a evidentne, podľa článku (jedinému na vašom blogísku venovanému mobilizujúcim sa učiteľom a školstvu celkovo v situácii, kde nie sú peniaze na ich platy a lepšie školy, ale už sú na 2000 nových strážnych psov systému?!) súdiac musíte nejaké škandalózne prepojenia hľadať aj po kanáloch, aby ste si nejak zdôvodnili, že tento štrajk vám nie je dosť dobrý a dosť komunistický. len či taký niekedy aj príde s takýmto prístupom..

  mne okrem uvedeného stačí, že učiteľský štrajk podporuje aj Priama akcia, ktorá má ku triednemu boju x-mal bližšie od kdejakého salónneho smeráka Blahu alebo stalinovcov zo "Vzdoru" či KSS.. a zrejme je aj menej dogmatická zároveň..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. priama akcia, obycajni ludia, sas, most... ;)

   Odstrániť
  2. a pred 13 rokmi aj Smer, a co to dokazuje? asi len to, co by si si uz precital, keby si to robil s porozumenim.
   http://hn.hnonline.sk/smer-podporuje-piatkovy-strajk-ucitelov-91247

   Odstrániť
  3. vzdor http://vzdor.org/?p=2246

   Odstrániť
  4. ...anonymko, keby ste citali "s porozumenim", na co sa vo svojom komente odvolavate, vedeli by ste, ze clanok nie je o tom, kto nakreslil logo, ale o tom, ze ma zmysel iba generalny strajk proti kapitalizmu, pricine to zufaleho stavu celej nasej (a nie len nasej) spolocnosti a nie osamotene strajky raz zelezniciarov, potom lekarov, potom ucitelov, potom sestier a tak dokola a odpustili by ste si ten vas "odvecny" koment...": O)

   Odstrániť
  5. takže treba len čakať na ten generálny štrajk :) že na pondelkovom proteste učiteľov rečnili aj zástupcovia lekárskych odborov, zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, ste si tiež popri čakaní asi nevšimli

   Odstrániť
 2. mna by zaujimalo, ze ako si autor, zjavne cisty praktik predstavuje prakticky mobilizaciu v pripade strajku proti kapitalizmu (vyborna to myslienka, ale ako si predstavuje, ze by to nebol majdan, ktoreho sa tak boji). aby som bol presny, nie je nahoda, ze jedni z mala ludi, ktori este v tomto svete dokazu protestovat su ucitelia (a ludia v st sprave) a studenti (je to cistom prakticka zalezitost, ako mobilizovat brainstormovat atd) -- aj preto v britanii prebieha atak na vysoke skolstvo... autor zial nie je nepodobny ludom v roznych bullshit jobs, kreativcom, marketimg atd. ktori si myslia, ze su spolocensky uzitocni a hladia zhora na tych, vdaka ktorym sa moze spolocnost vobec reprodukovat (nie nahodou su tomvacsinou zeny) -- ludia ktori utieraju rite nasim starym a sople nasim detom.... tento clanok je tak zial iba neoliberalnym zvastom -- velmi potrebnym pre prezitie systemu..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ...anonymko, otazka nestoji tak, ze ako mobilizovat do strajku proti kapitalizmu, ale tak, ze co potom?...

   Odstrániť
  2. ak takto nestoji, ako a kedy podla vas prebehnu neosamotene strajky? ako pretavite partikularne zaujmy v univerzalne ciele? kedze toto nie je otazka, tak asi viete odpoved... a ak nevieme co potom, tak mame sa zmierit zo situaciou a cakat kym pride nejaky pisatel xebiche a pod s nejakym blueprintom?

   Odstrániť
  3. ...s tym "blueprintom" ste vedle jak ta jedle...": O)
   ...stav spolocnosti je tak daleko od generalneho strajku, ze by bolo mimoriadne nezodpovedne "pretavovat" partikularne ciele...
   ...pokial je myslenie ludi take partikularne, ake je, umele vyvolanie generalneho strajku by v najlepsom pripade viedlo k novemu 89. a to by sme uz nerozchodili...
   ...cize podla mna je dolezite pracovat na tom, aby sa vedomie ludi preorientovavalo s individualneho na spolocne...
   ...aby si ludia zacali uvedomovat, ze orientacia na moje vedie k samovrazde a ze vychodisko zo sraciek je orientacia na nase...
   ...ved Svet nemoze byt moj, Svet je nas a tak sa k nemu treba spravat...

   Odstrániť
  4. Prečo nerozchodili? Viac sa klesnúť síce ešte dá, ale rozhodne nie cestou "nového '89," čiže generálneho štrajku a masových demonštrácii, tým by u nás zrejme musel predchádzať podobný totalitný režim ako bol ten pred '89. Niežeby vďaka snahe politikov a šéfov tento režim čím viac, tým totalitnejší nebol... :)
   A štrajky nikdy nie sú individuálnou záležitosťou, veď to evidentne vyplýva zo samotnej povahy a definície štrajku. Ani keď štrajkujú pracujúci "len" z jedného sektora, čo nie je úplne tento prípad, keďže je tendencia spájať protesty učiteľov a lekárov/sestier.
   Keď v Dánsku štrajkovali zamestnanci nízkonákladových aerolínií, do solidárneho štrajku vstúpili všetky letiská, ľudia z iných profesií a dokonca podporný štrajk spustili aj v susednom Švédsku. Všetka táto podpora nakoniec spôsobila, že nízkonákladové aerolínie kapitulovali a pristúpili na podmienky zamestnancov. Čiže zrejme aj bez radikálnych antikapitalistických hesiel reálne zlepšili podmienky proletárov a upevnili ich sebauvedomenie v boji, čo sa tu socdemákom a neoboľševikom popri odsudzovaní "individualistických" (wtf?), "protivládnych" (a aké majú byť v prípade štátnych zamestnancov?) a "málo ľavicových" štrajkov zatiaľ jaksi ešte nepodarilo. Aspoň teda ten Vzdor-SP sa v tomto spamätáva, aj keď s nimi v kadečom inom nesúhlasím: http://vzdor.org/?p=2246

   Odstrániť
  5. ok, porozpravame sa po volbach, co upevnil a comu sa naucili ucitelia a sestricky na tomto strajku.

   Odstrániť
 3. Ano, je potreba bojovať proti kapitalizmu,otázka s kým ?Kto dokáže, strhnuť masy aby vyšli do ulíc?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ...takych by bolo - kde vsak vziat takeho, ktory by to potom zvladol?

   Odstrániť
  2. medzi utecencami :) zartujem, ale nie je nahoda, ze v staroveku a napr v stredoafrickych kralovstvach, kral alebo prorok prichadzali vzdy zvonku ako cudzinci... Gramsciho organicki intelektuali revolucie nerobia, ale mozu 'vyrovnat chodniky'

   Odstrániť
 4. To p.Bosák ako myslite že by teoreticky ludia vyšli do ulíc a kto by to potom zvládol?To už dopredu odsudzujete na neuspech a neschopnosť slovenskeho naroda?Tak to je velký pesimizus ktorý som od Vás nečakal.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. On napísal:
   - "...takych by bolo - kde vsak vziat takeho, ktory by to potom zvladol?"
   Nenapísal:
   - "...takych by bolo - kde vsak vziat takých, ktorí by to potom zvladli? "
   Možno,ak by ste sa podpísali, tak by sme od vás nepochopenie textu čakali...:o)

   Odstrániť
  2. ...ja len nechapem, preco som v tejto slobode a demokracii som pod komenty jediny podpisany ja, ktory chcem socializmus a tento rezim povazujem za nedostojny a totalitny...

   Odstrániť
  3. a ja zase nechapem preco je to problem -- preco anonymita je dnes problem, ale pred sto rokmi nebola (ani pseudonym). nepamatam si to presne, citujem z brucha, ale Arendt v eseji o Brechtovi pise (citujuc Brechta?): ak by ste vedeli, ze Vasu najoblubenejsiu divadelnu hru napisal Lenin, znicilo by to Vas nazor aj na hru aj na jej autora

   Odstrániť
 5. Reakcia k článku: Takže učitelia majú čakať, kým bude pri moci pravicová vláda? Dovtedy majú trpieť nízke platy, nepreplatené papierovačky po nociach a trpezlivo ďalej zbierať od rodičov peniaze na základné moderné vybavenie? Zdravotné sestry sa naďalej stresovať a riskovať životy svoje aj pacientov?... Gratulujem nezávislí.sk, úspešne ste začali kompromitovať anti-kapitalistickú ľavicu! Už nielen médiá ako Sme alebo Denník N, ale už aj vy tlačíte učiteľov a zdravotné sestry k pravici!
  A tie reči, že za platy je zbytočné štrajkovať, že treba hneď rovno za Generálny štrajk... Nedajte sa vysmiať, už ste videli niekedy dejiny robotníckeho hnutia, ktoré by sa bez akýchkoľvek skúseností z malých bojov zázračným spôsobom sformovalo na štáb generálneho štrajku??? Haha, Lenin i Gramsci by sa na tom dobre nasmiali, až by pukli.
  Sýty hladnému neverí...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prepáčte, ale zrejme máte problém s porozumením písaného textu. Z čoho vyplýva, že by mali učitelia a sestry čakať na pravicovú vládu? Kde sa v článku píše, že za plat je zbytočné?

   Text hovorí o tom, že tento štrajk je habaďúra a naznačuje, že kým nám pôjde o partikulárne záujmy, nič sa nezmení.

   V 89. bol generálny štrajk bez predošlých štrajkov. A priniesol nám kapitalizmus. Štrajk samotný nie je spásonosný. Dnes sú nástroje tradičných triednych bojov v rukách moci kapitálu. Hľadajme ako z toho von, ale obávam sa, že takto nie.

   Odstrániť