sobota 8. októbra 2016

Je každý antikomunista pes?

ALAIN BADIOU | Zlazloj Zlizlek

„Možno je vám známe násilie a dravosť u Jean-Paul Sartra, ktorý na sklonku 50. rokov minulého storočia povedal, že každý antikomunista je pes. Ak sa na tento britký výrok pozrieme do dôsledkov, je pravdivý. Akýkoľvek postup štátu, kedže môže taký byť, akýkoľvek postup štátu, ktorý sa javí formálne protichodným s komunistickou hypotézou by mal byť vo všeobecnosti posúdený ako protichodný s cieľom ľudstva ako takého. A rovnako je protichodný k samotnému jeho spoločnému osudu.

Ako vieme, súčasnosť, povedzme to takto, je kapitalizmus, čo je názov sociálnej existencie a správne pomenovanie tejto sociálnej existencie je súťaž. Čo znamená, že je tu vojna v medziach kapitálu aj mimo neho, a táto vojna ako skutočnosť je neoddeliteľnou súčasťou ľudstva.

V inom rozhovore, ten istý Sartre povedal, týmito slovami, citujem: „Ak komunistická hypotéza nie je správna, ak nie je uskutočniteľná, potom to znamená, že ľudstvo sa vo svojej podstate veľmi nelíši od mravcov, či fretiek.“

Čo tu hovorí je, že ak súťaž, voľný trh, hnanie sa za malými slasťami a steny, ktoré nás chránia pred túžbami slabších sú nám spoločné, ľudský tvor nestojí za veľa.

Takže na to, aby sme boli skutočnými činiteľmi, skutočná aktivita k staniu sa človekom z ľudskej beštie, predstavuje nutnosť poznať dejiny komunistických hypotéz. A musíme študovať otázku: je naozaj komunistická hypotéza správna, či nesprávna?“

Alain Badiou, Is The Word “Communism” Forever Doomed? (Je slovo „komunizmus“ navždy zatratené?)

zdroj: Zlazloj Zlizlek

1 komentár:

  1. V komunizme sme ešte neboli,ale v socializme áno,a ten socializmus ukázal že je lepší ako kapitalizmus,ktorý je u nás už po druhý krát a po druhý krát ukázal že je neprijatelný,ukázal vojny,chudobu,imperializmus,neludskosť.

    OdpovedaťOdstrániť