pondelok 28. novembra 2016

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE!

DOMINIKA DINUŠOVÁ | Nezávislí

26. novembra sa svet dozvedel o úmrtí vodcu kubánskej revolúcie Fidela Castra. Kubánska revolúcia sa stala vstupenkou Kuby na scénu svetových dejín. Stala sa symbolom nezávislosti a otvoreného boja proti imperializmu. Dodnes je svedkom možnosti vymanenia sa aj malej krajiny z jarma područia svetovej mocnosti, dodnes sa ku nej hlásia utláčané národy tretieho sveta a inšpiruje krajiny sužované kapitalistickým spoločensko-ekonomickým poriadkom.


V roku 1953 inicioval mladý právnik Fidel Castro so skupinou povstalcov útok na kasárne v Moncada pri Santiagu de Cuba. Pokus o obsadenie objektu skončil nezdarom: mučením a popravami väčšiny jeho účastníkov. Zrodil však odhodlanie odčiniť krivdy páchané diktátorským režimom a zbaviť nadobro Kubu vykorisťovania severným susedom. Na základe tejto krvavej udalosti vzniklo Hnutie 26. júla a Fidel Castro už o pár rokov inicioval gerilovú vojnu v neprístupných horách Sierra Maestra. Po dvoch rokoch bojov vstupuje na politickú scénu ako nekompromisný politik snažiaci sa zachovať revolučné ideály. Fidel Castro prežil desiatky pokusov o atentát, čelil teroristickým útokom na Kubu, vojenskej invázii USA a neustálej diskreditácii jeho osobnosti. V našich zemepisných šírkach je v súčasnosti známy ako totalitný diktátor, autoritatívny vojak, stelesňuje neslobodu, zaostalosť a komunizmus. Ten komunizmus, ktorý už dávno mátoží nielen Európou, lež celým svetom ako prízrak minulého storočia a prísľub storočia nového.

Kubánska revolúcia si po desaťročia zachovala vlastnú tvár a dokázala prežiť v napätej medzinárodnej situácii. Hospodárske embargo spôsobilo ekonomickú izoláciu a výrazne zabránilo a dodnes zabraňuje rozvoju Kuby. Paradoxne sú nedostatky života na Kube pripisované na vrub revolučnej vláde.

U nás (po roku 1989) komunistický diktátor, v Latinskej Amerike hrdina nezávislosti a oslobodenia Fidel Castro ovplyvnil dejiny svojej krajiny a celého sveta. Počas svojho života bojoval za práva utláčaných a otvorene slovami i činmi vystupoval proti vykorisťovaniu imperializmom. Dnes sa z nášho slovníka slovo imperializmus vytratilo, no jeho dopady denne zažívame. Preto je namieste zopakovať heslo kubánskych revolucionárov „Hasta la victoria siempre!“ – „Až ku konečnému víťazstvu!“

Tak ako ovplyvnil Fidel Castro dejiny svojím životom, aj jeho smrť výrazne zarezonuje v súčasnej pohnutej politickej situácii nielen na Kube. Možno sa stane bodkou za jednou historickou epochou. Možno sa ku nemu prihlásia práve tí, ktorí realizujú na ostrove v súčasnosti kontrarevolúciu pod populárnym názvom transformácia. A možno kubánska revolúcia napokon odolá tlaku, a bude žiť naďalej, pretože tento proces nezávisel predsa na jednom človeku, ale jeho nositeľmi sú tí, ktorých vychovala. Kubánska revolúcia nie je nanútenou predstavou jedinca, ale živým procesom emancipácie. Nech už bude budúcnosť Kuby akákoľvek, život a odkaz Fidela Castra pretrvá ako jedno z mnohých svetiel svietiacich ľudstvu na ceste k socializmu.

1 komentár:

  1. Finančný prielom

    Život je naozaj milosť, i ' am Daan Sophia v súčasnosti v Kalifornii USA. Chcel by som sa podeliť o svoje skúsenosti s vami o tom, ako som dostal pôžičku $185 000,00 USD na jasné mojej banky návrhu a začať novú firmu. Všetko to začalo, keď som stratil svoj domov a veci vzhľadom k návrhu banky som vzal na vyrovnanie niektorých účtov a niektoré osobné potreby. Stal som sa tak zúfalý a začal hľadať prostriedky vo všetkých prostriedkoch. Našťastie pre mňa som počul môj kolega hovorí o tejto spoločnosti, mám záujem, aj keď som sa bál, že sú scammed, bol som nútený mojej situácii a nemal inú možnosť, ako sa snažiť poradiť od môjho priateľa, pokiaľ ide o túto veľmi spoločnosť a dostal ich kontakt znecitlivenie r, ako sa InTouch s nimi naozaj ma skeptický kvôli mojej minulej skúsenosti s on-line veritelia, málo som vedel, že to veľmi spoločnosť "progresívna pôžička Inc bol godsent pre mňa a moju rodinu a celý internetový svet, táto spoločnosť bola veľkou pomocou pre mňa a som e môjho kolegu a dnes som hrdým vlastníkom dobre organizovanej podnikania a zodpovednosti sú dobre spracované všetky vďaka Josef Lewis z (progresiveloan@yahoo.com).. Takže ak naozaj ste skutočne potrebujú pôžičku buď rozšíriť alebo začať svoj vlastný podnik alebo v akejkoľvek forme finančných ťažkostí, radím vám dať pán Josef Lewis progresívny úver možnosť finančnej povznášajúci vo vašom živote email : progresiveloan@yahoo.com alebo volajte/text + 1 (603) 786-7565 a nie obetí online podvod v mene získanie úveru. vďaka


    ...

    OdpovedaťOdstrániť