piatok 11. novembra 2016

Kapitalistická Cooltúra


„Je len otázkou času, kým film niekto zavesí na internet, ale ja to nebudem. Neučiním tak zo strachu voči problémom, ktoré si tým môžem spôsobiť.”

Povedal pred časom autor filmu Cooltúra Miro Remo a dnes už je "zakázaný" film online.

Nálepka "zakázaný" pomáha filmu získavať divákov. Film "zakázali" Rytmus s Majkom Spiritom, dvaja slovenskí raperi. Reklamným ťahákom je aj Vilo Rozboril a Robert Fico. Máme tu tak trojlístok, top predstaviteľov, pop kultúry, televíznej kultúry a politickej kultúry na Slovensku.

Film je sugestívnou kolážou pozadia rôznych spoločenských udalostí viac, či menej súvisiacich s kultúrou. Vyžíva sa v zachytávaní a zvýrazňovaní prejavov, ktoré ukazujú to, čo zvyčajne ostáva skryté, nízke ľudské prejavy a pudy, ktoré obyčajne prekrývame práve prejavmi kultúrnymi. Cítiť tu dokumentárnu tradíciu Miloša Formana, ktorý zachytával ľudské malosti ešte s určitou láskavosťou. Miro na to ide bez okolkov.

Kľúč k čítaniu filmu dostávame hneď na začiatku, kedy nám ústami pána Lazoríka a slovami Borisa Filana režisér hovorí, že za nasledujúce zábery sa raz budeme hanbiť. Zdanlivo nezaujatý pozorovateľ Remo nám aj neskôr pripomína (strihom a zvukom), že toto, na čo sa pozeráme, nie je v poriadku.

Chtiac-nechtiac sa neskôr dostáva k dileme, čo s tým. Tu film zákonite prechádza k politickému/ideologickému postoju. Vidíme Antona Šulíka ml., ktorý sa spolieha na výchovu mladej generácie, ktorá sa v zápätí v bare baví vulgárnymi básničkami a ktorým syn socialistického herca Antona Šulíka st. robí tútora. Vidíme krátky rozhovor v dedine Slopná o mizernej situácii pracujúcich i dôchodcov. A na scénu tak vystupuje strašidlo socializmu. Cez bývalého komunistického ministra kultúry Pavla Koyša, k pánovi v kostýme VB, ktorý hovorí o socializme ako o systéme, ktorý nedovoľoval takýto rozvrat, ktorý Slovensko postavil na nohy. Dokonca aj Zuzana Fialová formuluje problém ako; že je to celé o trhu.

Remo, ale vzápätí ponúka iné vysvetlenie. Najväčší súvislý priestor dostáva výpoveď muža, ktorý za situáciu viní deti z komunistického režimu a rozkrádanie a korupciu. Remo tento názor potvrdzuje zaradením sekvencie mítingu Smeru s pesničkou o rozkradnutí krajiny a podporovaním predstavy, že nám stále vládnu komunisti a že v tom je ten problém. (Zrejme aj za Trumpa a americkú cooltúru môžu komunisti.)

Marx v Komunistickom manifeste píše: "(Buržoázia) V mrazivej vode sebeckej vypočítavosti utopila posvätnú hrôzu náboženského vytrženia, rytierskeho nadšenia i filisterského rozcítenia. Premenila osobnú dôstojnosť na výmennú hodnotu a nespočetné listinami zaručené a riadne nadobudnuté slobody nahradila jedinou bezohľadnou slobodou obchodu. Slovom, nahradila vykorisťovanie zastreté náboženskými a politickými ilúziami otvoreným, nehanebným, priamym a bezcitným vykorisťovaním."

A tak sa končí aj celý film. Mladí ľudia, naša budúcnosť, plačúca a sápajúca sa po imaginárnom otcovi vo veľkých detailoch na celé plátno. Vyzývaná k zaplateniu troch, či štyroch eur do kolujúcich kasičiek. Náboženstvo- "povzdych utláčaného tvora, srdce bezcitného sveta, duša bezduchých podmienok."

Ale, socializmus, obávam sa, Remo nechce. V zákulisí filmu tak čaká a škerí sa niekto iný. Ten, o ktorom sa vo filme nehovorí. Je tam reprezentant tej masy, ku ktorej sa film napriek puncu zakázaného nedostane. Masy, na ktorú Remo s údivom a bez zľutovania mieri svoju kameru. Masy, ktorá sa nemusí pozerať na tento film, aby vedela, že je to všetko na hovno, lebo to cíti vo svojom denno-dennom živote. Masy, ktorá si kultúru už nemôže ani dovoliť. Masy, ktorá nájde niekoho, kto ponúka riešenie, poriadok, návrat k starým, dobrým časom, ale hlavne - bez komunistov. Ten však už, obávam sa, nebude mieriť len kamerou.

2 komentáre:

 1. Zaujímavá recenzia, hneď som si chcel pozrieť, bohužiaľ už sa nedá:
  "Arsy-Versy, s.r.o. si nárokuje autorská práva...."
  Samozrejme, za všetko zlé teraz aj naveky-vekov amen, môžu komunisti. Je to až neuveriteľné, koľko tuposti je medzi ľuďmi.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://dokumenty.tv/cooltura-dokument/
   staci trochu pogooglit

   Odstrániť