streda 14. decembra 2016

Práca roľníka je nenahraditeľná

IVAN DUBOVSKÝ | Nezávislí

Verejnosť má na prácu roľníka skreslený názor. Ľudia hovoria: „Tí poľnohospodári sa majú... Sú stále na zdravom vzduchu, a sťažujú sa...“. Aby konzumenti potravín aspoň zbežne poznali dokumentujem fotoreportážou, ktorá ukazuje, ako hlboko sa mýlia. Dorábať chlieb a ďalšie poživiny limituje počasie. Raz je sucho, inokedy dážď, búrky.

1. Oráč pôdy zapadol do premočenej pôdy. Musel prísť výkonnejší traktor aby ho oslobodil. (1993)

2. Pri zakladení úrody v suchom období sejačku pre kúdoly suchej zeminy ani nevidieť. (1986)

Nuž, to je ten zdravý vzduch! Daždivé počasie je horšie, ako sucho.

3. Vlečka s úrodou cukrovej repy v mokrej pôde uviazla, ja som mal obuté čižmy ale blato som mal po celom obleku.

Ako si poradili roľníci v ťažkej situácii som sa nedozvedel, lebo som sa ponáhľal za ďalšou spravodajskou akciou...(1979)

4. Sucho na záhorí často trápi poľnohospodárov. Kombajn zberá zemiaky akokeby na Sahare...(1981)

5. Práca dojičiek mlieka patrila v minulosti medzi najťažšie. Ženy si pripravujú náradie k ručnému dojeniu. Tak doja na niektorých farmách aj dnes. (1987)

6. Mechanizácia, ktorá uľahčila prácu sa začala zavádzať v socializme. Kruhová dojáreň v JRD Soľ, okres Vranov. (1988)

7. Salaš v Nízkych Tatrách je často postihnutý búrkami. Našťastie ovečky sú odolné proti nepriazni počasia. (1984)

8. Pastieri a mladý dobytok je vystavený zlému počasiu. Útočiskom je lesík, v ktorom sú často vystavení bleskom. (1986)

9. Stádo kráv a pastier sa schováva pred dažďom pod stromami. (1983)

Popri počasí majú poľnohospodári problémy, ktoré by nemuseli byť. Vinníkmi sú všetky ponovembrové vlády. Tie okrem sľubov žiaľ poľnohospodárom nepomohli. Len hlúpa vláda si neváži ich prácu, ktorá je pre národ a ľudstvo existenčná! Veď slovenskí roľníci sú asi jediní v EÚ, čo sa im nevracajú ani náklady vložené do výroby potravín. Práca poľnohospodárov nie je docenená! Mali by sme si ju viac vážiť a oceňovať, tak, ako to bolo za socializmu. Vtedy sme boli v potravinách sebestační. V súčasnosti je naša sebestačnosť len necelých 40%.

Fotoreportáž ukončím výstižným textom z článku Antona Julényho: Prečo som sa pridal k žalobe Ivana Dubovského. Citujem: „Nemali by sme dopustiť, aby sme pokračovali v poľnohospodárskej politike aj pod kepienkom EÚ tak, aby sme o toto naše dedičstvo budované stáročiami prišli. Poľnohospodárstvo je spôsob života, ako uvádzajú indickí experti a tomu, kto mu chce život zasvätiť, musí akákoľvek vláda vytvoriť podmienky, pretože inak poľnohospodárstvo zanikne!“

Snímky a text: Ivan Dubovský

8 komentárov:

 1. tak to by tu nesmeli vládnuť komulíci z kozojebov ako mikula, jašo a ježíková a smer a sns.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ano, vláda má vytvoriť podmienky pre polnohospodárov,ale nie pre súkromníkov.Vláda by mala vytvoriť štátné družstvá, aby mala kontrolu nad dotáciami a skupovať polnohospodárské pozemky aby zabranila ich rozpredaju do zahraničných rúk.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. a prečo si myslíš, že synovia komunistických predsedov družstiev, ktoré pretvorili na sro čky a sú v predstavenstvách a kšeftujú s dotáciami na pôdu z eu cez ľudí smeru a sns na pozemkových úradoch zrazu začnú pôdu vymeriavať pôvodným majiteľom, aby mohli založiť družstvo? veď im to vyhovuje.

   Odstrániť
 3. vláda má veľmi dobrú kontrolu nad dotáciami a dáva ich svojim nohsledom. pôda je dávno v zahraničných rukách, lebo zahraničná sro môže podnikať a hospodáriť v sr na poli a brať dotácie, aj si zaplatí školeného agronóma. slovák,nemôže byť roľník aj keby nežiadal dotácie, lebo nemá vzdelanie agronóma (jahnátkov zákon, pričom on sám má len pozemok s domom väčší ako 1 ha), ak už nemá zabehnutú firmu. začínajúcich farmárov slovákov o dr.. li, aby mohli pohrobkovia kss rozpredať pôdu zahraničným sro čkám. ak zabiješ smeráka a snsáka , slovensku pomôžeš.
  pre koho vlastne pracuješ, pre usa?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. veru, keď bude mať vláda všetkú pôdu, zemiaky si už nedopestujeme, budeme musieť zabíjať sami seba, aby sme mali čo jesť, lebo zveriny a rýb je málo. alebo budeme zabíjať politikov a jesť ich.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. anonymný ty, chceš zabíjať politikov? daj si pozor , aby oni nezabili prv teba! oni majú políciu a nie všetci policajti a siskári sú už na dôchodku! ty by si neváhal beňovej vagínu naklepať ako rezeň? alebo richterove semeno v primeráku cucať ako kaviár-tlačenku? ty úchyl!
  zožer sám seba, ako sa žrali za stalina ukrajinci! my si republiku rozvracať nedáme!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Pekne napísaný post :) Netreba však zabudnúť, že práca roľníka si vyžaduje aj vhodné oblečenie, nakoľko sa práca vykonáva zväčša v drsných podmienkach vonku..

  OdpovedaťOdstrániť