utorok 18. apríla 2017

Protest nepomohol

IVAN DUBOVSKÝ | Nezávislí

Kapitalizmus zlikvidoval slovenskú ekonomiku. V roku 1991 v marci bolo v Bratislave pod heslom o päť minút 12 protestné zhromaždenie odborárov zo slovenských podnikov, ktorí bili na poplach na trhu práce. Vtedy sa začal zúfalý boj pracujúcich, ktorých začali prepúšťať zo zamestnania.

Stratu stáleho príjmu neuniesli desiatky ľudí, ktorí riešili neúnosnú situáciu odchodom zo života. Účastníci protestu žiadali od ministrov, aby doriešili konverziu výroby a zakázali privatizáciu a zaistili, aby sa naše výrobky znova začali vyvážať do Ruska. Prítomní ministri federálnej a národných vlád ignorovali požiadavky odborárov a ich hlas ostal hlasom volajúceho na púšti. Prestavba politického systému sa začala kupónovou privatizáciou národného majetku a končila druhou vlnou, ktorej sa mohli zúčastniť len privilegovaní. U nás sa odohrala doslova rabovačka majetku, ktorá nemá obdobu v Európe. Závody a podniky darovali Mečiarova a Dzurindova vláda privilegovaným osobám, ktoré ich priviedli k bankrotu, alebo predali zahraničiu. Politici slovne uznávali ťažkú situáciu pracujúcich, ale nič neurobili za zákaz likvidácie podnikov. Vladimír Mečiar po návrate z Moskvy prehlásil v Martine na sneme HZDS: „Priniesol som Vám 300 - tisíc pracovných miest!“. Bolo to klamstvo! Slovákom už nič nepatrí!

Celú ekonomiku a banky už vlastní cudzina! Z vyprodukovaných tisíc eur našimi mozoľami ide do zahraničia 900 eur. Slovenskému národu ostali už len oči pre plač! Divoká privatizácia vytrhla z pracovného procesu takmer 300 - tisíc ľudí. V Považských strojárňach v Považskej Bystrici stratilo prácu okolo 80 - tisíc zamestnancov. V ZŤS Martin 20 - tisíc a bavlnárskych v Ružomberku 11 – tisíc ľudí a ďalšie tisíce po celom Slovensku.

Článok dopĺňam fotografiami z bývalých podnikov, ktoré zlikvidoval kapitalizmus.


Účastnící bratislavského protestu


Účastníci bratislavského protestu


V Chemických závodoch v Bratislave skončilo na ulici 8882 ľudí


V Považských strojárňach Kolárovo fabrika zbankrotovala. O chlieb prišlo tisíce pracujúcich.


V ZDA Partizánske sa ročne vyrábalo vyše 30 miliónov párov obuvi. V súčasnosti tamojší súkromný závod produkuje ročne 500 – tisíc párov obuvi. Na snímke bývalá hrdinka socialistickej práce, E. Hvizdošová.


Stavebné stroje z Detvy boli známe po celom svete.


Podnik Technické sklo v Bratislave tiež pochoval pažravý kapitalizmus.


V bavlnárskych závodoch v Ružomberku robilo takmer 10 – tisíc ľudí najmä z okolitých dedín. Dnes sú z prosperujúcich obcí hladové doliny.

Foto a text: Ivan Dubovský

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára