štvrtok 8. júna 2017

Kapitalizmus = korupcia

XEBICHE | Nezávislí

Na čele sprievodu Veľkého protikorupčného pochodu nesú študenti veľkú plachtu, ktorá ich všetkých zakrýva. Vo vlasoch kvety, na perách úsmev a za chrbtom podpora "nezávislých" médií. Tlačí sa ku nim tridsiatnik, ktorý nad sebou nesie transparent s nápisom "Kapitalizmus = korupcia" . Dostáva sa na fotky, niektorí dospeláci z pochodu ho slovne napádajú, dôjde aj k menšej strkanici. Mladá redaktorka sa ho na námestí pýta, čo tým myslí.

"Kapitalizmus je na korupcii postavený. Na začiatku sa nepáral, čo ste si nevedeli kúpiť, ste si jednoducho vzali. Rozhoduje predsa trh, väčší pes "žerie". Kto na to má, môže si kúpiť čokoľvek, od rozhodnutí úradníkov, po rozhodnutia ľudí vo voľbách. Všetko je na predaj, všetko sa dá kúpiť. Korupcia je vlastne presun verejných zdrojov k súkromným vlastníkom. Je to kupovanie rozhodnutí, povedzme "ilegálnym" spôsobom. Ak zlyhá takáto priama platba za rozhodnutie, je tu rad ďalších "legálnych" možností ako si môžete rozhodnutie kúpiť. Stačí mať, napríklad, svojich ľudí na správnych miestach, alebo ich vedieť ovplyvňovať. Tento pochod tu, je len taká zábavka pre mladých."

"Ale veď korupcia bola aj v socializme, predsa sa hovorilo, že - kto neokráda štát, okráda svoju rodinu!" - kontrovala redaktorka.

"To boli prejavy myslenia, ktoré pochádzali ešte z kapitalizmu. Navyše, miera rozkrádania štátneho majetku je s dneškom neporovnateľná. Alebo máte pocit, že vtedajší papaláši mali súkromné liteadlá, jachty, vily, alebo, že by niekto nakradol miliardy?"

"Tento pochod je práve proti tomu."

"Tento pochod, nie je proti korupcii, je proti konkrétnej politickej moci, ktorú má niekto záujem nahradiť inou. S povahou systému, ktorý je postavený na nerovnom prerozdelení bohatstva a z toho vyplývajúcich nerovných príležitostiach ovplyvňovať veci a realizovať sa, to nemá nič spoločné. Iba to zneužíva všeobecnú nespokojnosť."

V novinách potom vyšiel článok, kde rozoberali mužovu minulosť, jeho priateľov na sociálnych sieťach a vykreslili ho ako obyčajného ficovoliča. Na ďalšie protesty už prišli aj ďalšie skupiny, ktoré sa z počiatku nezapájali. Dav ich zastrel všetkých jednou plachtou. A na jeseň sa objavili už aj horiace barikády.

2 komentáre:

  1. Fotka = fotomontaz (a aka amaterska). Takze clanok = vymysel.

    OdpovedaťOdstrániť