pondelok 26. júna 2017

Robotníci a robotníčky vo VW bojovali za celú spoločnosť

DOMINIKA DINUŠOVÁ | Nezávislí

Štrajk v bratislavskej automobilovej fabrike Volkswagen sa síce skončil, no bol významnou udalosťou, ktorá odhaľuje Slovensku tvár „rastúcej ekonomiky“. Neustále počúvame o úspechoch Slovenska, o jeho prosperite a „správnom smerovaní“. Často nás prísľub budúcnosti chlácholí, aby sme vydržali, aby sme znášali nastavené podmienky, pretože raz nám bude lepšie, pretože raz budeme mať nemecké, rakúske či švajčiarske platy. Neprekvapí, že tejto už takmer tridsaťročnej rozprávke ešte stále niekto verí.

Robotníci a robotníčky v bratislavskom VW sú dôkazom lživej podstaty propagandistických sľubov. Ak chcú naši štátnici hovoriť o „rastúcej ekonomike“ tak za ňu vďačia v prvom rade vykorisťovaným obyvateľom v početných fabrikách. Klesajúca nezamestnanosť znamená viac proletárskych miest. Máme byť vďační za pár stoviek eur, z ktorých sotva dokážu vyžiť jednotlivci alebo rodiny, máme mlčať a robiť, pretože bez týchto chabých príjmov by sme neprežili. Tešíme sa, keď ku nám zamieri ďalší koncern a chce u nás vybudovať závodný park. Tešíme sa, že bude práca, no nikto sa nezamýšľa nad tým, aká práca sa ponúka: práca v osemhodinovej zmene na výrobnej linke, v neklimatizovanom priestore, práca pre ženy s červenými páskami na rukách v dňoch svojej menštruácie, aby si mohli dovoliť častejšie navštíviť toaletu. Práca nedôstojná, ťažká, monotónna pod prísnym dozorom a bez akéhokoľvek osobnostného rozvoja. V spojitosti s minimálnym ohodnotením - práca otrocká.

Za jeden deň vyrobia v bratislavskom VW 1000 kusov automobilov, no koľko z nich si môže kúpiť človek, ktorý ich vyrába bez toho aby si vzal hypotéku alebo leasing? Sotva si zo svojho platu nasporí aspoň na jeden za celý život. Ak vôbec... Zisky koncernu sú priamo úmerné klesajúcim mzdám zamestnancov. Veď práve lacná a kvalitná pracovná sila sem koncern priviedla. Nie my môžeme ďakovať týmto „zahraničným investorom“ za ponuku práce, ale oni nám, za to, že tak dobre a lacno pracujeme, že nás okolnosti tlačia znášať ponižovanie a vykorisťovanie.

Robotníci a robotníčky vo VW ukázali Slovensku, že nie sú ďalej ochotní tolerovať takúto mieru vykorisťovania. Po týždňovom štrajku sa napokon dohodli na zvýšení platov. Vykorisťovanie však bude pokračovať, lež za vyšší plat. Aj za týchto podmienok však nebude odstránené. My všetci občania a občianky Slovenska môžeme poďakovať, že štrajkujúci a štrajkujúce vydržali, že riskovali vlastnú existenciu a existenciu svojich rodín, pretože ukázali vlastnú ľudskú tvár. Tvár ľudí schopných povedať „nie“, nezostať len pritakávajúcim otrockým stádom ponížených služobníkov. Ich odvaha a odhodlanie budú akiste motiváciou robotníctva na Slovensku, aby sa vždy dokázalo postaviť za vlastné záujmy.

4 komentáre:

 1. Aké klesajúce mzdy? Vo VW? Takéto výlevy len ukazujú, že absolútne nerozumiete reálnym podmienkam, v ktorých tí ľudia žijú, ani dôvodom, prečo štrajkovali.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Prosím Vás,vie mi niekto potvrdiť, či je pravda, že Žitňanskej syna chytili s jointom na diskotéke a vraj preto ide meniť zákon o drogách?

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Netreba hádzať flintu do žita. Podmienky sa zlepšujú, konkrétne teda na západnom Slovensku sa dá slušne vyžiť aj z priemerného platu. Týka sa to však ľudí, ktorí si nenárokujú na vlastné bývanie a majú podmienky, resp. dokážu vyžiť vo viacgeneračnom dome. Inak je alfa a omega životnej úrovne na Slovensku cena bývania. Na Slovensku byty a nehnuteľnosti vôbec sú predmetom skupovania zo strany cudzincov, ale aj domácich majetných ľudí, ktorí potrebujú pravidelný príjem z renty, pretože v relatívne krátkom čase získali veľký obnos peňazí (či už hokejisti z ameriky, tunelári eurofondov alebo štátne zákazky atď). Ceny v dôsledku ich dopytu neúmerne stúpajú a to je jadro problému. Ak by bola táto komodita regulovaná správne, aby plnila svoj účel a to je bývanie, tak na Slovensku sa dá slušne vyžiť aj z priemerného príjmu. Inak ceny spotrebného tovaru a potravín sú veľmi dobré.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Finančný prielom

  Život je naozaj milosť, i ' am Daan Sophia v súčasnosti v Kalifornii USA. Chcel by som sa podeliť o svoje skúsenosti s vami o tom, ako som dostal pôžičku $185 000,00 USD na jasné mojej banky návrhu a začať novú firmu. Všetko to začalo, keď som stratil svoj domov a veci vzhľadom k návrhu banky som vzal na vyrovnanie niektorých účtov a niektoré osobné potreby. Stal som sa tak zúfalý a začal hľadať prostriedky vo všetkých prostriedkoch. Našťastie pre mňa som počul môj kolega hovorí o tejto spoločnosti, mám záujem, aj keď som sa bál, že sú scammed, bol som nútený mojej situácii a nemal inú možnosť, ako sa snažiť poradiť od môjho priateľa, pokiaľ ide o túto veľmi spoločnosť a dostal ich kontakt znecitlivenie r, ako sa InTouch s nimi naozaj ma skeptický kvôli mojej minulej skúsenosti s on-line veritelia, málo som vedel, že to veľmi spoločnosť "progresívna pôžička Inc bol godsent pre mňa a moju rodinu a celý internetový svet, táto spoločnosť bola veľkou pomocou pre mňa a som e môjho kolegu a dnes som hrdým vlastníkom dobre organizovanej podnikania a zodpovednosti sú dobre spracované všetky vďaka Josef Lewis z (progresiveloan@yahoo.com).. Takže ak naozaj ste skutočne potrebujú pôžičku buď rozšíriť alebo začať svoj vlastný podnik alebo v akejkoľvek forme finančných ťažkostí, radím vám dať pán Josef Lewis progresívny úver možnosť finančnej povznášajúci vo vašom živote email : progresiveloan@yahoo.com alebo volajte/text + 1 (603) 786-7565 a nie obetí online podvod v mene získanie úveru. vďaka


  ...

  OdpovedaťOdstrániť