pondelok 7. mája 2018

Za slušné Košice


(Michal s Luciánom sedia v kaviarni OC Galéria v Košiciach. Za nimi vidieť panorámu mesta. Obed.)

M: Za slušné Košice?

L: Pozri, objavila sa tu tá možnosť spojiť protestné hlasy pod týmto sloganom, prečo to nevyužiť?! Tu sa stačí postaviť SMER-u a tomu, čo tu bolo doteraz a označiť sa za alternatívu. Nájdeme ti nejaký výrazný prvok, čím si ťa ľudia zapamätajú, károvanú košeľu a vyhrnuté rukávy napríklad, akože si pripravený pustiť sa do práce, ináč budeš sám sebou so všetkými chybami.

Mám tu takú appku, ktorá generuje vyhlásenia, témy, vety, ktoré chcú voliči počuť. Stačí si zadať lokalitu, zameranie, čo chceš dosiahnuť, na koho cieliš. My samozrejme cielime na nerozhodnutých a istých anti-smerákov, ale aj vajatajúcich smerákov.

M: Vajatajúcich?

L: Takých načatých, ktorí sa začínajú hanbiť za to všetko, čo sa s nimi spája, ale hovoria si, že nebudú voliť Sulíka s Matovičom. Preto musíme toto všetko zahrnúť. Ľavica aj pravica, starí aj mladí, hipsteri aj roboši.

Namiešame tam všetko, ľuďom stačí, že povieš, čo si myslia, ostaté ich nezaujíma, aj keby s tebou nesúhlasili v iných bodoch, bude sa im rátať to, čo s nimi zarezonuje. Uvidíš. Máme to v kešeni, pozri na Trnku, jemu stačilo naklikať sa všetkým do priateľov na fejsbúku a sledovateľov na instagrame, sivé vlasy a fotky z každej dzedziny na vyhodze. Treba pár prieskumov, kde budeš aspoň na druhom mieste a máme to.

My sme ale ďalej, my pôjdeme ďalej, je tak? Prezident Mišo budeš. Z východu, kde nič nie je sa vypracuješ. Takže pozrime sa, čo nám ponúka appka C-analytica.

(Michal na rôznych miestach v Košiciach, Lucián ho točí na kameru.)

M: Košičania, Košičanky. Vyhrňme si spoločne rukávy a spravme v našom meste konečne poriadok. Od preplnených čakární u lekára, cez rozsypané odpadky okolo kontajnerov. Od preplnených parkovacích miest po špinavé ihriská, parky a ulice. Od fetujúcich detí pod našimi bránami po bezdomovcov na stanici. Od oligarchov rozkrádajúcich mestskú pokladnicu, po zlodejíčkov vykrádajúcich kočikárne.

Z Luníka IX spravíme modernú mestskú štvrť s reštauráciami, kultúrou, a oddychovými zónami s múzeom, v ktorom bude chudoba, nezamestnanosť a toluén v sáčku len vo vitrínach. Na území dnešného Mašličkova vyrastie tematický zábavný park pre deti. Zahraničné delegácie sa budú chodiť fotiť pred veľký pamätník minulého tisícročia. Košice konečne spravia krok vpred.

Cez Košice rozprestrieme sieť cyklotrás, staré mesto bude plne pokryté kyvadlovou hromadnou dopravou a autonómnymi taxíkmi, zadarmo. Ukážeme Bratislave vztýčený prst. Niekto prostredník, niekto ukazovák, niekto palec.

V spolupráci s firmou Antik pokryjeme Košice vysokorýchlostným wi-fi internetovým pripojením a v spolupráci s dubajskými majiteľmi postavíme kryté zjazdovky na Jahodnej, ktoré budú fungovať celý rok.

Urán sa ťažiť nebude. Extrahujú ho ekologicky, špičkové firmy, ktoré nezanechávajú žiadnu stopu, iba zisk v mestskej kase.

Cesty okolo starého mesta zapustíme do zeme, čím získame ďalšie parky a námestia.

Košice sa stanú miestom kultúry, celý rok, 24/7 a pre všetkých. Všetci Košičania budú poberať nepodmienečný mesačný príjem vo výške minimálnej mzdy. Každý pracujúci bude mať právo na dva týždne revitalizačného pobytu v rámci mestských oddychových zariadení. Za Košicami vybudujeme kúpele s termálnou vodou.

Všetko, čo bolo za posledných 30 rokov rozkradnuté vrátime vám, slušným ľuďom. V spolupráci s firmou Tesla prepojíme sídliská a centrum vysokorýchlostnou HyperLoop dopravou. Nebudete viac sedieť v zápchach, sanitky, či požiarnici sa dostanú ku každému a včas.

Vyhrňme si rukávy a vráťme naše milované mesto jeho slušným občanom. Každý je vítaný, kto sa nebojí poctivej práce. Môj pra-pra-pra-dedo staval dóm, ja ho dokončím. Dostaviame druhú vežu. Dáme nášmu mestu pečať unikátnosti, spojíme tradíciu s budúcnosťou, v ktorej sa cení slušnosť, poctivá práca a dobrosrdečnosť. Košice nebudú už iba symbolom rozkrádania eurofondov z EHMK, rodinkárstva a košickej mafie, ale spojenia východu so západom, srdca s rozumom. Hlavná ulica plná života ako tepna idúca stredom sa opäť stane symbolom prekvitajúceho mesta, kde je doma každý slušný človek.

Postavíme podzemné parkovacie domy, vyčistíme a revitalizujeme verejné priestory, zriadime mestské podniky, ktoré dajú ľuďom prácu, postavíme mestské byty, ktoré ľuďom dajú bývanie. Napumpujeme zdroje do nemocníc a škôl. Pritiahneme svetové IT spoločnosti, ktoré z Košíc spravia európske Sillicon valley, prepojíme Košice so svetovými metropolami. Osobne privítam Elona Muska aj čínskeho prezidenta Si Tin Pchinga. Železiarne rozšíria výrobu, zvýšia platy, znížia emisie.

Pýtate sa, ako to dosiahnem. Keď si všetci vyhrnieme rukávy, nič nám nebude stáť v ceste. Ukážeme svetu, že sa to dá. Že Košičania sú slušní pracovití ľudia, ktorí len chcú žiť svoj život a hľadieť do budúcnosti s úsmevom. Aby sa naše deti mali lepšie ako my. Za slušné Košice. Nič viac, nič menej.

(Dotočili, balia kameru.)

L: Výborne. Inak vieš, kto je za tým celým, čo sa tu teraz celé deje s tými protestmi.

M: Nechceš mi povedať, že veríš tým konšpiráciám.

L: Samozrejme, nie som idiot, nehovorím o Džordžovi.

M: Tak o kom hovoríš?

L: SMER.

M: Čo SMER?

L: Oni sú za tým.

M: Akože zabili Kuciaka?

L: Ale hovno. Tam bol motív úplne iný. Proste najabsurdnejší scenár, najbanálnejší svojim spôsobom, ale nemôžu s tým vyjsť von, veď nik by im neuveril. Preto to toľko trvá. Oni majú ľudí aj na druhej strane. Im to prišlo neskutočne vhod. Chytili to do rúk, cez Farskú, Hríba, Daga a ďalších. S Kiskom sú tiež kamoši, to chápeš, že to osočovanie sa zo scientológie, podobne jak prestrelky s Matovičom. Riadená opozícia, najlepšia opozícia.

M: Robíš si prdel.

L: Nie, môžeš mi veriť. Naozaj. Pozri, Robo s Kalim, už boli obohratí, chcelo to zmenu, ale virálnu, takú čo zarezonuje, čo nabudí voličov SMER-u, aby sa zaň postavili, na obranu pred ulicou plnou hipsterov. Na čelo dali sympatického Pelleho, ktorý je čistý jak božie oko a musí ubrániť srdcom ľavičiarov, ľudí práce, sociálne znevýhodnených, voči zapredancom a bratislavskej kaviarni a Kiskovi s NATO-m za chrbtom. Takto sa to robí. Je to príbeh, dráma, prišli o kráľa, o dámu aj vežky, ale stále sa držia, za to by som ich šiel voliť najbližšie aj ja! Ale už som ďalej, my teraz musíme postaviť skutočnú alternatívu, taký start-up, chápeš. Chlapci potom uvidia, že sa do nás oplatí investovať.

M: Ja som len prišiel za tebou, či pre mňa nemáš nejaké miesto referenta, alebo tak, neviem, či som pripravený na takéto hry.

L: Referentov môžem osrať, toto je životná príležitosť a ty si ideálny typ. Ber, alebo ostaň zabudnutý na veky. To je moja ponuka.

(Akékoľvek podobnosti s reálnymi postavami, udalosťami, miestami, situáciami sú čisto umeleckou licenciou.)

3 komentáre:

 1. Excellent Post...I must thank you for this informative news....
  Packers And Movers Jaipur

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Packers And Movers Hyderabad Local Household Shifting Service, Get Free Best Price Quotes Local Packers and Movers in Hyderabad List, Compare Charges, Save Money And Time @ Packers And Movers Hyderabad

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Packers and Movers Chennai Give Safe and Reliable ***Household Shifting Services in Chennai with Reasonable ###Packers and Movers Price Quotation. We Provide Household Shifting, Office Relocation, ✔✔✔Local and Domestic Transportation Services, Affordable and Reliable Shifting Service Charges @
  Packers And Movers in Chennai

  OdpovedaťOdstrániť