pondelok 18. marca 2019

Prečo nevolím Zuzanu Čaputovú

JULIÁN BOSÁK | Nezávislí

O Progresívnom Slovensku sa hovorí aj ako o ľavicovej strane. Otázka je, či ide len o omyl, kedy sa ľavicovosť zamieňa s liberálnosťou v kultúrno-spoločenských otázkach, alebo taktiku, ako poraziť SMER zľava, alebo ide o sprisahanie skutočných ľavičiarov, ktorí pod rúškom slušných podnikateľov zhltnú aj kovaných propagátorov voľného trhu ako je Beblavý a Mihál a použijú ich v záujme presadenia možného. Lebo SMER s jeho kauzami a vystupovaním patrí do minulosti, na scénu prichádza SMER 2.0, inak známy ako Progresívne Slovensko.

Hranica ľavicovosti je dnes obzvlášť posunutá, keď sa za ľavicovú považovala aj Iveta Radičová. Osobnú skúsenosť som mal kedysi s istým predsedom mladých ľavičiarov, ktorý sa neskôr stal asistentom Ľuda Kaníka, ktorý dnes podporuje Zuzanu Čaputovú platenou reklamou na facebooku. Každopádne, toto prepojenie SDKÚ s Progresívnym Slovenskom je dobré si všimnúť na viacerých úrovniach. Zuzana Čaputová je vlastne taká Iveta Radičová 2.0.

Dnes tak máme v prezidentských voľbách na výber zástupcu opotrebovanej "ľavice" a "ľavice", ktorá je fresh, cool a in. Zuzana Čaputová a de facto celé PS predstavuje ideálny marketingový produkt, do ktorého si môžete projektovať akékoľvek vaše predstavy o dobre, čestnosti, spravodlivosti a progrese. V rámci hesla: “buďme realisti, žiadajme možné”, sa tak v jednom košiari ocitajú všetci, ktorým vadí drzá podoba rozkrádania za posledné desaťročia a chceli by kapitalizmus s ľudskou tvárou.

Reklame sa podarilo prekryť všetky hrany, ktoré by mohli vyrušovať. Voličov Čaputovej netrápi odkiaľ pochádzajú státisíce vynaložené na kampaň a kto si za ne, čo sľubuje. Že svoj mediálny obraz v hodnote vyše 700 000 (priznaných) eur venoval Čaputovej Robert Mistrík, zakladateľ strany SaS, ktorej predseda pri raňajkách s Kočnerom riešil, kto bude novým generálnym prokurátorom. V PS nájdeme aj Martina Poliačika zo spomínanej strany, ktorá mala šťastie, že vo vláde bola len rok a pol, no už tak sa s ňou spájajú viaceré kauzy - odpočúvanie novinárov, kauza liberálneho domu, kauza Hayekovci, alebo spomínaná kauza SaSanka...

Dookola sa opakuje scenár, kde zlo nahrádza dobro a potom dobro musí nahradiť zlo, lebo obyčajným ľuďom dôjde, že im nestačí len jedno teplé jedlo na deň a pripojenie na internet. Neobstojí ani Schutzovské: “naši kradnú, ale menej,” pretože pravica možno navonok ukradne menej, ale Schutz nezapočítava “legálne” provízie z obchodu a podnikania, ktoré pravica presadzuje na úkor obyčajných ľudí.

Dnes tu tak máme opäť univerzálneho záchrancu v podobe startupistov, hipsterov, čestných podnikateľov a moderne zmýšľajúcich progresívcov, ktorí vás chcú premôcť záplavou náhodne generovaných progresívnych argumentov s najnovšími marketingovými spinmi a obratmi. No nech. Ak budú pri moci, znovu sa ukáže, že v kapitalizme sa čestne a dôstojne žiť nedá, pretože buržoázia: “v mrazivej vode sebeckej vypočítavosti utopila posvätnú hrôzu náboženského vytrženia, rytierskeho nadšenia i filisterského rozcítenia. Premenila osobnú dôstojnosť na výmennú hodnotu a nespočetné listinami zaručené a riadne nadobudnuté slobody nahradila jedinou bezohľadnou slobodou obchodu. Slovom, nahradila vykorisťovanie zastreté náboženskými a politickými ilúziami otvoreným, nehanebným, priamym a bezcitným vykorisťovaním.”

Ak chce SMER predsa len vyhrať, mal by sa Šefčovič vzdať v prospech Čaputovej. Bol by to skutočne autentický krok vyjadrujúci nástupníctvo PS ako slušného SMERu, ktorý sa spáril so svojím rivalom v podobe SDKÚ a SaS. Dialektika par excellence.

Bol by som najšťastnejší, ak by sa Ivanovi Štefunkovi podarilo realizovať socialistickú revolúciu takouto lsťou, spôsobom aký kedysi navrhoval aj Egon Bondy, že presvedčení ľavičiari infiltrujú štruktúry moci. Ale žiaľ myslím si, že tak ako sa to nepodarilo SMERu s konzervatívne zmýšľajúcimi podnikateľmi, nepodarí sa to ani SMERu 2.0 s podnikateľmi liberálnymi.

3 komentáre:

  1. Tiež je otázne nakoľko tí podnikatelia stojaci za PS sú naozaj liberálmi. Veď taký Zajac z Esetu pred tým podporoval ultra konzervatívneho Lipšica a jeho Novu. Pochybujem že k nemu prehovoril Boh a vyzval ho aby sa stal liberálom.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Štefunka už vymenili za Sulíka verziu 2.0 s modelovým označením Truban.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Packers and Movers Bangalore - Reliable and Verified Household Shifting Service Providers Give Reasonable ###Packers and Movers Charges. Cheap and Best Office Relocation Compare Quotation for Assurance for Local and Domestic House Shifting and Get estimates today to save upto 20%, ***Read Customer Reviews - @ Local Packers And Movers Bangalore

    OdpovedaťOdstrániť