utorok 3. augusta 2021

Nie, očkovanie nie je fašizmus, je ním kapitalizmus

JULIÁN BOSÁK | Nezávislí

Niektorí ľudia prirovnávajú súčasnú situáciu v súvislosti s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu k fašizmu. Poukazujú na to, že vlády začínajú zavádzať rôzne pravidlá pre rôzne skupiny obyvateľstva, hlavne s ohľadom na ich prijímanie opatrení, či zaočkovanosť. Títo ľudia si pripínajú žlté hviezdy a boja sa, že ďalším krokom budú koncentráky a konečné riešenie. Očkovaní sa zas stránia neočkovaných. Strach narastá na oboch stranách, jednotlivci sa navzájom napádajú, v niektorých prípadoch sa vyhrážajú navzájom smrťou a strašia ešte viac. Tam až zašli dopady "manažovania" nového koronavírusu v kapitalizme.

Kapitalizmus totiž nie je schopný prijímať rýchle a účinné opatrenia na národnej úrovni, nieto ešte na úrovni nadnárodnej. Jednak preto, že štátny aparát je vo väčšine prípadov rozobratý na šrúbky a len udržiava systém v chode za slnečného počasia, bez možnosti zasahovať doň v prípade kríz, ako je napríklad táto. A v druhom rade preto, že ekonomický záujem súkromných vlastníkov nemôže byť v kapitalizme podriadený spoločnému záujmu ľudí ako celku. Ľudia to vidia a strácajú tak posledné zvyšky dôvery a ostáva len strach, s ktorým sa na oplátku dobre narába, práve tým, ktorí sú za túto situáciu zodpovední.

Viacerí sme si možno mysleli, že takáto globálna hrozba nás spojí a krajiny spoločnými silami vírus porazia. Koordinovanou spoluprácou, distribúciou ochranných pomôcok, liečiv a napokon možno aj vakcínami. V úvode naozaj zafungovala spolupatričnosť na tej najnižšej úrovni, kedy ľudia šili rúška, pomáhali starším a tlieskali zdravotníkom. Po čase chaotického predstierania vládnutia ľuďmi, ktorí v skutočnosti nič nekontrolujú, lebo sú len figúrkami kapitálu sa situácia obrátila, ľudia sa bijú v obchodoch a autobusoch kvôli noseniu rúšok, starší sú vydaní napospas a zdravotníkom niektorí mávajú pod oknami šibenicami.

Najbohatší ľudia sveta zatiaľ bezprecedentne bohatnú, vylaďujú spôsoby kontroly a lietajú do vesmíru ich stoporenými raketami, na ktoré sa im všetci skladáme. Miesto toho, aby nás trápilo TOTO a že ľudia vo svete umierajú na mnohé iné riešiteľné príčiny, ako je hlad, choroby, sucho a podobne, bojujeme proti sebe a proti vedcom. Namiesto toho, aby sme požadovali spravodlivý prístup všetkých k bezpečným vakcínam, aby ich patenty nevlastnili súkromníci, ale boli okamžite dané k dispozícii v záujme dostatočnej produkcie, ktorá by mala možnosť dosiahnuť kolektívnu imunitu pred tým ako začne klesať účinnosť dávok podaných na jar, bojujeme proti vakcínam ako takým. Akoby očkovanie mohlo za to, že máme nekvalitné zdravotníctvo, bezvládnu vládu a kapitalistom na nás nezáleží.

Fašizmus teda nie je v tomto zmysle niečo vzdialené, pre mnohých je to bezprostredná realita, v ktorej nevidíme človeka v ľuďoch v treťom svete, v osadách, pri odpadkových košoch, ale pomaly už ani jeden v druhom. Ostávajú len čísla nakazených a koľko sa na tom dá zarobiť.

Kapitalizmus tak iba znovu raz ukazuje svoje limity, že nie je pre všetkých a rovnako ako v iných prípadoch dnes hádže cez palubu tretí svet, sociálne slabšie skupiny, neočkovaných, ale aj očkovaných, ktorí nemajú prístup k súkromným klinikám a špeciálnym liekom. To isté môžeme očakávať aj pri ďalších krízach, napríklad v spojitosti s klimatickou zmenou.

Takže nehrajme sa prosím už na očkovaných a neočkovaných, sme v tom spolu a ak nám naozaj ide o naše zdravie a zdraví život našich detí a blízkych, spojme sa v snahe prekonať kapitalizmus. Lebo súčasná situácia vyhovuje iba úzkym záujmom súkromného vlastníctva a hromadeniu zisku.

Neočkovaním ani očkovaním kapitalizmus neporazíme. Neporazíme tak ani kontrolu spoločnosti tými ktorí vlastnia väčšinu svetového bohatstva. Až prekonanie kapitalizmu môže otvoriť dvere spoločnosti zdravých ľudí, ktorí nebudú potrebovať vakcíny, antibiotiká, antidepresíva, či lieky ako také.

Jasne teda vidíme, že do zdravotníctva motivácia súkromným ziskom nepatrí, a postupne možno zistíme, že aj iné oblasti trpia práve týmto zastaralým konceptom - súkromným ziskom, motiváciou obohatiť sa na úkor iných, namiesto motivácie sebarealizácie a tvorenia v prospech všetkých, prírodu nevynímajúc.

2 komentáre:

  1. Veľmi dobre napísané. Škoda, že na tejto stránke sa nepublikuje častejšie. Svojho času som sem chodieval.
    Na Slovensku neexistuje ľavica. Nie len v parlamente, ale už ani v občianskej sfére. Dôsledky tohto budú drastické na životnú úroveň a vývoj krajiny.

    OdpovedaťOdstrániť